Wydarzenie było
Jedenastą edycję projektu poświęcamy „nowym różnorodnościom” – współczesnym tożsamościom, zjawiskom i podejściom dotyczącym życia w zróżnicowanym społeczeństwie. Interesują nas tematy, które są obecnie w fazie osadzania się, oswajania, które szukają dla siebie języka i miejsca tak w rzeczywistości społecznej, jak i w praktykach muzealnych czy obszarze kultury. Podczas kolejnych zjazdów think-tanku, organizowanych w Warszawie, Sopocie, Wrocławiu i Gdańsku, wymienimy się doświadczeniami, perspektywami i wątpliwościami, przyjrzymy się inspirującym inicjatywom, wypracujemy wspólnie kierunki, które będzie można wskazać w naszych miejscach pracy.
Zgłoszenia przyjmujemy do 16 kwietnia 2024 przez formularz online.
W temacie różnorodności przez ostatnie lata wiele zostało już powiedziane i napisane, niektóre wątki i podejścia ugruntowały się i stały się elementem codzienności. Rzeczywistość w dzisiejszych czasach zmienia się jednak tak szybko. Wciąż wiele musimy (z)rozumieć i wiele się (na)uczyć – o nas samych, o ludziach wokół, o naszym otoczeniu. Bywa, że odpowiedzi na zadane już pytania przestają być adekwatne do pojawiających się potrzeb albo wręcz mijają się z obecnymi postulatami czy stanem badań. Pojawiają się inne okoliczności i inne wrażliwości. Dlatego podczas „Muzealnego think-tanku” będziemy skupiać się na nowych perspektywach, nowych potrzebach i nowych językach. Wybranych „nowych różnorodnościach”, które szybciej lub wolniej wykluwają się w praktykach muzeów czy instytucji kultury i które mają niejednokrotnie charakter niepewny, migotliwy, niestały. Będziemy starać się je wzmocnić, szukając w nich szans, nie zagrożeń.
Podczas think-tanku zapytamy o nowe migracje i kształtującą się rzeczywistość pluralistycznego społeczeństwa oraz małych społeczności. Jak możemy wesprzeć budowanie otwartego, włączającego społeczeństwa w momencie jego stawania się? W jaki sposób tworzą się międzykulturowe tożsamości lokalnych środowisk? Jak zapobiegać obawom i wzrastającym sceptycznym postawom wobec osób migranckich i uchodźczych, które wszak objawiają się po pomocowym zrywie? Czy dotychczasowe narzędzia wymagają przetworzenia?
Zastanowimy się, jak w działaniach kulturalnych możemy zadbać o potrzeby osób w kryzysie zdrowia psychicznego lub neuroróżnorodnych, atypowych czy wysoko wrażliwych.
Podniesiemy kwestię reprezentacji osób nieheteronormatywnych. Przyjrzymy się, co oznacza w praktyce queerowanie historii czy instytucji, jak możemy aktywizować głosy LGBTQIA+, nadawać nowe odczytania istniejącym już kanonom. Powróci też pytanie o perspektywę kobiet i „herstorie stosowane” oraz nowe wzorce męskości.
Zgłębimy zmieniający się dynamicznie język. Język wolny od uprzedzeń, język inkluzywny, język równościowy, język empatyczny, feminatywy, neutratywy… Jak się nimi posługiwać? Dlaczego warto? Jak nowe formy językowe sprawniej wprowadzać i z nich korzystać w naszych instytucjach?
Podejmiemy także temat międzygatunkowości rozumianej jako nowe relacje między ludźmi i innymi gatunkami, między środowiskiem naturalnym i miejskim. Zapytamy o międzygatunkowość w praktyce – działania, dzięki którym człowiek może mieć korzystny wpływ na swoje otoczenie i budowanie wspólnot więcej-niż-ludzkich.
Te i inne wątki zaadresujemy w formie rozmów, warsztatów, wizyt studyjnych. W planie programu zadbamy o dobrostan, aktywne i przyjemne spędzanie czasu. Pierwszy zjazd będzie poświęcony m.in. wzajemnemu poznaniu się, zbudowaniu otwartości i szacunku w grupie w oparciu o warsztaty antydyskryminacyjne i techniki prowadzenia efektywnych, a przy tym uważnych, uwzględniających głosy mniejszościowe, spotkań. Kolejne zjazdy będą poświęcone wybranym zagadnieniom. Po zakończeniu całego procesu efekty naszej pracy zostaną przedstawione szerokiej publiczności.
Muzealny think-tank jest prowadzony przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2014 roku, od kilku lat we współpracy z innymi instytucjami. Jego celem jest tworzenie nieformalnej sieci pracowników i pracowniczek muzeów, galerii oraz organizacji i jednostek wspierających rozwój muzealnictwa. Think-tank jest platformą wymiany inspiracji, praktyk i doświadczeń, a także przestrzenią na wspólną dyskusję wokół wątpliwości i pytań. Każda edycja jest poświęcona innemu tematowi – są to zazwyczaj zagadnienia niedoreprezentowane na innych muzealnych forach lub dopiero rodzące się w refleksji muzealnej i wymagające zmapowania. Program think-tanku jest współtworzony przez osoby uczestniczące, a kolejne spotkania i wytwarzanie wiedzy mają charakter kolektywny i procesowy. Przeczytaj publikacje z wcześniejszej edycji projektu: Przyjemność: Nowy Wyraz.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.