Wydarzenie było
Jubileuszową, 10 edycję projektu, poświęcamy kategorii przyjemności, którą potrzebujemy na nowo zdefiniować i której potrzebujemy od nowa się nauczyć – tym bardziej dziś, kiedy czasy są wymagające, a rzeczywistość zmienia się jak w kalejdoskopie. Podczas kolejnych zjazdów think-tanku, organizowanych we Wrocławiu, w Warszawie, Gdańsku i Sopocie, przyjrzymy się inspirującym praktykom i inicjatywom, wymienimy się poglądami i perspektywami, podoświadczamy, posmakujemy, popracujemy wspólnie nad rekomendacjami, które będziemy mogli i mogły sprawdzić w naszych miejscach pracy.
Zgłoszenia przyjmujemy do 20 kwietnia 2023 pod adresem: apolawska@polin.pl
Obecna edycja projektu powstała w odpowiedzi na wyzwania współczesności – i na związane z nimi poczucie przytłoczenia, przebodźcowania, niepewności, przepracowania. Ogłoszona przez ICOM w zeszłym roku nowa definicja muzeów wskazuje przyjemność (enjoyment) jako element, który powinien współtworzyć kształt dzisiejszych muzeów. Co to oznacza w praktyce?
Można sądzić, że pytanie o przyjemność w dobie kryzysów jest co najmniej nie na miejscu. Gdy świat płonie, jest tak wiele tematów do zaadresowania. Jednak potrzebujemy też zadbać o siebie samych – osoby pracujące w kulturze – i naszą publiczność, by znaleźć przestrzeń na przyjemność, regenerację, dobre bycie, komfort. Przyjemne miejsce pracy, przyjemne muzeum, przyjemny czas, przyjemne doświadczenie, przyjemne spotkanie – brzmi dobrze? Poszukajmy tej przyjemności razem.
Przyjemność, czyli co? Radość, szczęście, bezpieczeństwo, komfort, dobrostan, relaks, rekreacja, regeneracja, rezyliencja… Podczas think-tanku będziemy wspólnie zastanawiać się nad wymiarami przyjemności w codzienności nas jako pracowników i pracowniczek kultury oraz nad tym, jak możemy kreować przyjemność w relacji z naszymi publicznościami. Jak – i czy – dbamy o czas i miejsce dla przyjemności w programie naszych działań? Jak możemy tworzyć przestrzenie bezpieczne (safe spaces), także w ujęciu działań twórczych, które wspierają różnorodność? Jak kultura wpływa na zdrowie i dobrostan publiczności? Jak zadbać o dobrostan pracowniczy, by przeciwdziałać wypaleniu i budować przyjazne miejsca pracy? Co znaczył dawniej, a co znaczy dziś wypoczynek jako wymiar przyjemności?
Te i inne pytania zaadresujemy w formie rozmów, warsztatów, wizyt studyjnych. Zadbamy także o aktywne i przyjemne spędzanie czasu, wycieczki i spacery oraz wspólne ćwiczenia z odpoczynku.
Muzealny think-tank jest prowadzony przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2014 roku, od kilku lat we współpracy z innymi instytucjami. Jego celem jest tworzenie nieformalnej sieci pracowników i pracowniczek muzeów, galerii oraz organizacji i jednostek wspierających rozwój muzealnictwa. Think-tank jest platformą wymiany inspiracji, praktyk i doświadczeń, a także przestrzenią na wspólną dyskusję wokół wątpliwości i pytań. Każda edycja jest poświęcona innemu tematowi – są to zazwyczaj zagadnienia niedoreprezentowane na innych muzealnych forach lub dopiero rodzące się w refleksji muzealnej i wymagające zmapowania. Program think-tanku jest współtworzony przez osoby uczestniczące, a kolejne spotkania i wytwarzanie wiedzy mają charakter kolektywny i procesowy.
Przeczytaj publikację z ostatniej edycji projektu: Muzealny think-tank: umiar w muzeach
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.