Wydarzenie było
Odnosząc się do prezentowanych prac dotyczących technologii na wystawie Już po nas, zapraszamy na wykład o historii telekomunikacji dr. Jana Francyka. Nasz gość to emerytowany pracownik Wydziału Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej, który w latach 80. był również wykładowcą w Institut des Télécommunications d’Oran w Algierii. Dr Francyk uczestniczył w pracach badawczych francuskiego Instytutu Telekomunikacji w Lannion (Bretania), gdzie zainstalowano pierwszą europejską antenę satelitarną do przekazywania programów telewizyjnych między USA i Europą. To tam w 1962 roku odbyła się pierwsza międzykontynentalna transmisja satelitarna telewizji publicznej nad Atlantykiem.
Wychodząc od rozwoju elektryki jako głównego fundamentu telekomunikacji na wykładzie zostaną przedstawione kolejne etapy budowania usług telekomunikacyjnych, a zwłaszcza telekomunikacji porozumiewawczej.
Jaka jest historia Internetu i budowanej telekomunikacji globalnej? Jakie są podstawy funkcjonowanie społeczeństw w tzw. „globalnej wiosce” współczesnego świata? Na te tematy postara się odpowiedzieć dr Jan Francyk.
Jan Francyk (ur. 1938 r.) – wieloletni nauczyciel akademicki w Zakładzie Teletechniki Łączeniowej PWr. Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora nauk technicznych objął stanowisko adiunkta w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki PWr. W latach 1979 – 1988 pracował jako wykładowca w ITO ( Institut des Telekommunications d’Oran) w Oranie (Algieria). Od 1988 r. do 2004 pracował ponownie w Politechnice Wrocławskiej prowadząc zajęcia z systemów telekomunikacyjnych oraz badania związane z rozwojem nowoczesnych systemów telekomunikacyjnych. W ramach tych prac powstało blisko 100 opracowań naukowych, a w tym 60 publikacji i 4 świadectwa na wynalazki w dziedzinie terminali telekomunikacyjnych.
Najbardziej aktywną współpracę naukową nawiązał z Centre National d’Etudes des Télécommunications (CNET) w Lannion (Francja), gdzie odbył dwukrotnie staże naukowo-badawcze (1976 i 1993). Wyniki swoich prac publikował w ok. 40 konferencjach w Polsce i za granicą, m.in. w Paryżu, Tokio, Chicago, Budapeszcie, Berlinie, Dreźnie. Po przejściu na emeryturę w 2004 roku prowadził w dalszym ciągu zajęcia z systemów telekomunikacyjnych na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W tym czasie rozpoczął również pracę na Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach prowadząc zajęcia z wybranych zagadnień telekomunikacji na Wydziale Informatyki i Mechatroniki tej Uczelni. Pracę tę zakończył w 2018 roku.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.