Wydarzenie było
W przestrzeniach galerii na Dworcu Głównym zagościły dwie osobne, ale połączone ze sobą, ekspozycje. Wystawa-dwugłos „Zaświaty” i „Wydobycie” to dwie niezależne narracje ze Śląska, krainy historycznej, w której mieszkają Anna Orłowska i Michał Łuczak.
Jedna z nich opowiada o konsekwencjach wydobycia węgla, a druga jest relacją z osobistej podróżny w głąb rodzinnej historii. Dla jednej punktem wyjścia jest dom na katowickim Giszowcu, druga wychodzi od młyna wodnego w Żędowicach na Śląsku Opolskim. Osobiste powiązania Orłowskiej i Łuczaka ze Śląskiem rozszerzają się w „Wydobyciu” na konteksty społeczno-polityczne w wymiarze niemal globalnym (przemysł kopalniany) i docierają aż do trudnej do ulokowania krainy wspomnień o przeszłości, która odchodzi – „Zaświatów”.
Wciągnijcie się w opowieść, poczujcie rytm obrotów materii podczas cośrodowych oprowadzań z kuratorem wystawy „Wydobycie”, Maciej Bujko, kuratorką wystawy „Zaświaty”, Katarzyna Roj, specjalistką ds. dostępności, edukacji i opieki nad widzem, Magdaleną Weber oraz innymi zaproszonymi gościniami i gośćmi.
Maciej Bujko – Dyrektor BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Założyciel Fundacji TIFF Collective oraz pomysłodawca TIFF Festival, który współtworzył w charakterze dyrektora programowego od 2010 do 2019 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi w 2013 roku oraz Instytut Twórczej Fotografii w Opavie w 2015 roku. W 2019 roku obronił doktorat na PWSFTviT. W latach 2014-2015 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, w latach 2019-2020 – na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako kurator pracował przy wszystkich edycjach TIFF Festival. Był także jednym z liderów inicjatywy Polish Paradise – platformy promującej polską fotografię za granicą. W latach 2019-2021 brał również aktywny udział w tworzeniu i działaniu Grupy Roboczej Sympozjum Wrocław 70/20.
Katarzyna Roj – Zastępczyni dyrektora ds. programu, promocji i edukacji; p.o. kuratorki galerii Dizajn. Kuratorka, redaktorka i autorka wielu tekstów o kulturze materialnej. Prowadzi program galerii Dizajn BWA Wrocław, w którym koncentruje się na upowszechnianiu zagadnień związanych z projektowaniem spekulatywnym, odpornością, nadkonsumpcją oraz wykorzystaniem narzędzi projektowych w procesach adaptacji do zmiany klimatu. Obecnie prowadzi w galerii długofalowy projekt Żyjnia, czyli przestrzeń społeczną i edukacyjną galerii, która w czasie wolnym od zajęć programowych pełni funkcję miejskiego sanatorium oraz Kulturę Regeneracji – spotkania, spacery, podcast – poświęconą w dużej mierze Wrocławskim Polom Irygacyjnym.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.