Z gruntu – rodzinne warsztaty czerpania papieru z roślin z Majką Dokudowicz
Warsztaty czerpania papieru z roślin to nie tylko spotkanie z tradycyjnym rzemiosłem, ale także doświadczenie sensoryczne. Każdy etap procesu czerpania angażuje różne zmysły, co sprawia, że uczestnicy i uczestniczki mogą w pełni zanurzyć się w tej kreatywnej i relaksującej aktywności. Tak zapowiadają się warsztaty przygotowane przez Majkę Dokudowicz, które odbędą się w sobotę, 26 lipca w parku im. Lesława Węgrzynowskiego.
Zapraszamy rodziców z dziećmi powyżej 6. roku życia, które lubią działania wymagające trochę skupienia, szczypty cierpliwości i źdźbła wytrwałości na kolejne wydarzenie w ramach programu „Postęp a Sezony w parku”. Tym razem będą to rodzinne warsztaty z czerpania papieru z roślin. Spotkanie rozpoczniemy od krótkiego wykładu o procesie powstawania papieru oraz prezentacji etapów pracy z obróbką włókien roślinnych. Majka Dokudowicz pokaże nam kilka przykładów papieru czerpanego własnoręcznie z różnych roślin.



Uczestnicy i uczestniczki będą mieć okazję poczuć surową teksturę roślinnych materiałów, a następnie ich przemianę w miękką, wilgotną masę. Zobaczą, jak zmienia się ich kolor i konsystencja, a także jak powstają pierwsze arkusze papieru. Dotyk jest kluczowym elementem tego etapu, gdyż każdy zespół składający się z osoby dorosłej i dziecięcej własnoręcznie wyczerpie papier.
Podczas warsztatów przyjrzymy się otaczającej nas roślinności w parku im. Lesława Węgrzynowskiego oraz terenowi dawnych kortów tenisowych. Wspólnie zastanowimy się, czy włókna obecnych tam roślin nadają się do tworzenia papieru. Ozdobimy pojedyncze arkusze rosnącymi w parku kwiatami i liśćmi.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy i uczestniczki zabiorą ze sobą do domu nie tylko wiedzę i nowe umiejętności, ale także własnoręcznie wykonane arkusze papieru.

Majka Dokudowicz
Ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie obecnie pracuje jako laborantka w Katedrze Grafiki Artystycznej, a także kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała również na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach (Grecja). W 2025 r. uzyskała stopień doktora sztuki. Zajmuje się grafiką, introligatorstwem oraz sztuką papieru. Współzałożycielka wrocławskiej pracowni Misprint Studio. Wielokrotnie nagradzana w międzynarodowych konkursach (m.in. Nagroda Doskonałości na The 8th NBC MESHTECH Tokyo International Screen Print Biennial). Brała udział w ponad 200 wystawach na całym świecie.
fot. Ida Strzelczyk-Durí
ZAPISY | Zgłoszenie udziału pod adresem: m.weber@bwa.wroc.pl – prosimy dodać w tytule wiadomości „z gruntu”. Zapisy są otwarte do 23 lipca lub wyczerpania miejsc.
DOSTĘPNOŚĆ | Jeśli potrzebujesz tłumaczenia na PJM, napisz do nas przed 18 lipca. Bariery: miękkie podłoże.
Wydarzenie stanowi element programu publicznego „Postęp a Sezony w parku”. W jego ramach odbywają się spacery, wykłady, warsztaty oraz działania artystyczne dla dorosłych i rodzin z dziećmi.
Od wiosny do jesieni tego roku zapraszamy do parku im. Lesława Węgrzynowskiego, sąsiadującego z przyszłą siedzibą BWA Wrocław, by poznać tę okolicę historycznie, społecznie i przyrodniczo. Wsłuchamy się w dźwięki otoczenia, porozmawiamy o industrializacji tego obszaru, zastanowimy się nad jego współczesnością. Do programu zaprosiłyśmy specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, artystki i artystów, architektki i architektów, by wraz z mieszkańcami i mieszkankami odkryć to miejsce na nowo – opowiadają Iwona Kałuża, Joanna Synowiec i Magdalena Weber, kuratorki programu.