Wyprawa na 17. południk
Wyprawa na 17. południk to kolejny etap pracy nad nową siedzibą BWA Wrocław, która powstaje przy ul. Kolejowej. Galeria SIC! do połowy października przekształci się w pracownię badań artystycznych nad materiałami wykorzystywanymi do wykończenia wnętrz przyszłej siedziby oraz miejsce prezentacji ich rezultatów.

Wyprawa do siebie
Dokąd wiedzie szlak, który zaczyna się i kończy tuż za progiem? Choć wyprawy najczęściej prowadzą za góry i lasy, to ta zaczyna się i kończy zupełnie niedaleko. Jej celem jest 17. południk, przebiegający tuż obok przyszłej siedziby BWA, oraz historyczna kraina Śląsk. To właśnie z tych dwóch miejsc pochodzić będą inspiracje materiałowe do wykończenia wnętrz hali przy ul. Kolejowej 63 we Wrocławiu.
W dawnym Breslau była to hala montażowa i naprawcza Kraftpostu – zmotoryzowanej poczty, a także żółtych autobusów wożących mieszkańców Dolnego Śląska do okolicznych miejscowości. To tam w najbliższych latach powstanie główna siedziba i największa galeria BWA Wrocław. Jakie będą jej wnętrza? Kto je zaprojektuje i z jakich materiałów powstaną? Jak w cały proces włączymy osoby artystyczne i co przeszłość powie nam o przyszłości? Na te i inne pytania odpowie projekt badawczy, w którym wezmą udział artyści, mieszkańcy Wrocławia, rzemieślnicy i ekspertki, architektki i projektanci oraz zespół BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. W ramach tego wydarzenia ogłoszony zostanie konkurs dla architektów i projektantów wnętrz na projekt przyszłej siedziby instytucji.

Wielozmysłowa galeria-pracownia
Historia zatacza koło. Pracownia badań artystycznych powstanie w galerii SIC! przy placu Kościuszki, gdzie w 1952 roku rozpoczęła się ponad siedemdziesięcioletnia historia instytucji. Przez kolejne siedem miesięcy rezultaty Wyprawy na 17. południk właśnie tu będą udostępniane publiczności, a na program towarzyszący złożą się warsztaty, pokazy, wykłady, prezentacje oraz seanse filmowe. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w specjalnie zaprojektowanej wielofunkcyjnej i wielozmysłowej przestrzeni. Galeria SIC! stanie się miejscem nie tylko do dzielenia się obserwacjami i wrażeniami, ale także pracownią, w której twórcze poszukiwania przełożą się na wygląd i materialność wnętrza. W tym kontekście galeria stanowić będzie odbicie procesu badawczego, w którym forma, materia i wyobraźnia stworzą nowe, zmysłowe i intelektualne doświadczenia kształtujące przyszłość naszego nowego budynku.



Proces odkryć i trzy opowieści
Proces odkryć będzie miał charakter długofalowy, ale już pod koniec marca w galerii SIC! zobaczymy fotografie hali wykonane przez Michała Łuczaka oraz wyniki badań prowadzonych przez osoby twórcze w poprzednich latach, dotyczących cyklu działań z dziką gliną oraz z pigmentami z Pogórza Kaczawskiego. W pracowni pojawią się także ślady dotychczas prowadzonych prac nad przyszłą siedzibą instytucji, a w kolejnych miesiącach ekspozycja będzie się stopniowo powiększać o kolejne artefakty z badawczych ekspedycji, co unaoczni przebieg procesu twórczego.
Rozwiną się trzy równoległe opowieści. Pierwsza zanurzona będzie w świecie surowców i przedmiotów, który odkryją dwie grupy badawcze. Jakub Jakubowicz, Ewa Klekot i Anna Orłowska zagłębią się w historię i dziedzictwo materialne regionu, a Iwona Bińkowska, Bartosz Brylewski oraz Karina Marusińska wezmą pod lupę halę przy Kolejowej i jej okolice. Kolejna opowieść przeniesie widzów ku teraźniejszości i przyszłości miejsca. Dotyczyć będzie zwycięskiego projektu konkursowego na wnętrza hali i połączy dokumentację z kreatywnymi wizjami. Trzecia opowieść, Baśń o schronieniu i studni, przedstawi założenia projektowe przyszłej siedziby BWA, co sprzyjać będzie współpracy z publicznością i wspólnemu snuciu nowych historii.




Godziny otwarcia galerii SIC! BWA Wrocław do 19 października pozostają niezmienne.
- Grupa badawcza: Iwona Bińkowska, Bartosz Brylewski, Jakub Jakubowicz, Ewa Klekot, Karina Marusińska, Anna Orłowska
- Kuratorzy: Maciej Bujko, Mika Drozdowska
- Scenografia: PROLOG
- Kolekcja pracowni (stan na marzec 2025): Chamielec Architekci, Michał Łuczak, PROLOG + Łukasz Izert, Tomasz Opania, Anna Orłowska, Barwy Kaczawskie (Paulina Teterycz), Dominika Kulczyńska
- Proces współpracy z dziećmi: Magdalena Kreis
- Identyfikacja wizualna: Maciej Lizak
- Produkcja: Patrycja Ścisłowska
- Promocja: Żaneta Wańczyk
- Montaż: Jakub Jakubowicz, Tomasz Koczoń, Marcin Pecyna
- Współpraca z publicznością: Daniel Mroczyński, Magdalena Weber
- Opieka redakcyjna: Joanna Osiewicz-Lorenzutti (nadzór), Małgorzata Poździk (redakcja), Patrycja Pączek (korekta)
- Program galerii: Mika Drozdowska
- Program BWA Wrocław: Katarzyna Roj
- Partner: PRF Nieruchomości
Informacje dostępnościowe i sensoryczne:
Światło – w galerii jest światło dzienne oraz sztuczne.
Dźwięk – w galerii są dostępne słuchawki wyciszające, zapytaj o nie opiekuna/opiekunki galerii.
Dotyk – w pracowni można dotykać wybranych obiektów. Zapytaj opiekuna/opiekunki galerii o szczegóły.
Wzrok – jedną z fotografii możesz obejrzeć na dwa sposoby. Podnosząc głowę do góry lub patrząc na lustro trzymane w dłoniach.
Ruch i odpoczynek – w galerii znajdziesz kilka miejsc do odpoczynku. Możesz usiąść na parapetach galerii oraz w strefie odpoczynku przy szatni. Do galerii SIC! przestrzeń jest częściowo dostępna dla os. z niepełnosprawnościami ruchu. Przed drzwiami jest jeden stopień (11 cm) i próg (3 cm). Drzwi nie są automatyczne. Nie ma też przycisku wzywającego obsługę. Posiadamy przenośny podjazd dla osób poruszających się na wózkach. W pobliżu zawsze jest pracownik, który asystuje w razie potrzeby.
Zapach – w galerii czuć zapach: drewna, cementu, gliny
Więcej informacji w przedprzewodniku galerii.