Wszystko się przyda

Wszystko się przyda

29.01-24.04.2021

SIC! BWA Wrocław
pl. Kościuszki 9-10


Po 5 latach od pierwszej, indywidualnej wystawy w galerii SIC! BWA Wrocław gościmy ponownie Kalinę Bańkę artystkę pracującą na pograniczu projektowania szkła, grafiki i malarstwa.

Artystka pracująca w szkle, przez kilka ostatnich lat przygotowywała się do doktoratu, który obroniła w 2020 roku. Przyglądając się współczesności, w swoich pracach podjęła ważki oraz bardzo aktualny temat pustki. A może raczej jej braku?
Wspomniana pustka odnosiła się do zjawisk społecznych i ekonomicznych – nadmiernego konsumpcjonizmu, powszechnego problemu nadmiaru informacji czy potrzeby gromadzenia. 

To ostatnie zagadnienie związane z nadmiernym gromadzeniem, czy patologicznym zbieractwem, zwane naukowo syllogomanią stanie się główną osią narracji nadchodzącej wystawy Kaliny Bańki zatytułowanej Wszystko się przyda. Będzie to opowieść o nieskończonej ilości zbieranych przedmiotów, o ulotnej materii świata fizycznego i niestabilności psychiczno-społecznej.

Zdjęcie: Archiwum Kaliny Bańki

Płynnie przechodząc od komentowania globalnej współczesności do prywatnej narracji artystka odważa się na realizację bardzo osobistego i sentymentalnego projektu. Główną rolę odgrywa w nim babcia Kaliny oraz ich głęboka, słodko-gorzka relacja będąca wynikiem wyżej wspomnianej choroby – zbieractwa. Przewodniczka, w okresie dzieciństwa i dojrzewania, odsłaniająca przed artystką tak pożądany obecnie świat natury, beztroski oraz bycia tu i teraz, staje się stymulacją do analizy procesu twórczego, podjęcia próby okiełznania natłoku myśli, dotychczasowej strategii artystycznej oraz wykorzystywanych form wyrazu. 

Jednak każda zmiana to proces, wymagający czasu i determinacji, a przyzwyczajenia są silne, czasem kompulsywne i uzależniające. Ugruntowany przez lata proces twórczy artystki został poddany eksperymentowi, a jakie będą jego rezultaty dowiemy się niebawem w galerii SIC! BWA Wrocław.

Kuratorka: Mika Drozdowska

*** UWAGA! W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o zamknięciu instytucji kultury w Polsce wszystkie nasze galerie są nieczynne do odwołania.
Od 29 stycznia do momentu ponownego otwarcia galerii sztuki współczesnej i muzeów zachęcamy do obserwowania programu online towarzyszącego wystawie Wszystko się przyda ***

Kalina Bańka – urodzona w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2013 roku jest asystentką w Pracowni Szkła w architekturze oraz Pracowni Witrażu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2020 roku uzyskała stopień doktora sztuki. Zrealizowała dziesięć wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach szkła w kraju i za granicą. Jest laureatką kilkunastu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych z zakresu szkła, designu i grafiki. W 2016 roku szklany obiekt jej autorstwa został zakwalifikowany do przeglądu NEW GLASS REVIEW 38 – 100 wybranych szklanych dzieł 2016 roku przez Corning Museum of Glass w Nowym Jorku. Trzykrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej działania projektowo – artystyczne balansują na pograniczu projektowania szkła, grafiki, malarstwa. Inspiruje ją miasto i sztuka ulicy, przez ich pryzmat porusza tematy związane z problemami współczesnego społeczeństwa, starając się wychodzić poza ramy dotychczasowego postrzegania szkła, często ukazując tradycyjne techniki w zupełnie nowym współczesnym kontekście.
http://kalinabanka.pl/

...