Muzealny think-tank w BWA Wrocław
Razem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Goyki 3 Art Inkubator i Europejskim Centrum Solidarności po raz kolejny zorganizowaliśmy Muzealny think-tank. To już jedenasta edycja tego projektu, która w tym roku przebiega pod hasłem „nowych różnorodności”. Listopadowy zjazd zorganizowało BWA Wrocław.
Wychodząc naprzeciw potrzebie osadzenia i oswojenia tematów, które dopiero odnajdują się w języku i naszej rzeczywistości – tytułowym nowym rożnorodnościom – spotykamy się po raz jedenasty na zjazdach Muzealnego think-tanku. Podczas warsztatów, rozmów, spacerów i wizyt studyjnych w Warszawie, Sopocie, Wrocławiu i Gdańsku wymieniamy się doświadczeniami, perspektywami i wątpliwościami, przyglądamy się inspirującym inicjatywom, wypracowujemy wspólnie kierunki, które będzie można wskazać w naszych miejscach pracy. Trzeci zjazd Muzealnego think-tanku: Nowe różnorodności odbywa się we Wrocławiu w dniach 14 i 15 listopada i organizowany jest przez BWA Wrocław. W programie m.in spacer z Katarzyną Roj po Parku im. Lesława Węgrzynowskiego, zwiedzanie dawnej hali Kraftpostu z Maciejem Bujko, wykłady, oprowadzania po wystawach w BWA Wrocław, spotkania z gośćmi, wspólna praca w ramach współpracowni i chwile wytchnienia.
Podczas tej edycji Muzealnego think-tanku pytamy o nowe migracje i kształtującą się rzeczywistość pluralistycznego społeczeństwa oraz małych społeczności.
Zastanawiamy się, jak w działaniach kulturalnych możemy zadbać o potrzeby osób w kryzysie zdrowia psychicznego lub neuroróżnorodnych, atypowych czy wysoko wrażliwych.
Podnosimy też kwestię reprezentacji osób nieheteronormatywnych. Przyglądamy się, co oznacza w praktyce queerowanie historii czy instytucji, jak możemy aktywizować głosy LGBTQIA+, nadawać nowe odczytania istniejącym już kanonom. Wraca też pytanie o perspektywę kobiet i „herstorie stosowane” oraz nowe wzorce męskości.
Zgłębiamy zmieniający się dynamicznie język. Język wolny od uprzedzeń, język inkluzywny, język równościowy, język empatyczny, feminatywy, neutratywy… Jak się nimi posługiwać? Dlaczego warto? Jak nowe formy językowe sprawniej wprowadzać i z nich korzystać w naszych instytucjach?
Podejmujemy także temat międzygatunkowości rozumianej jako nowe relacje między ludźmi i innymi gatunkami, między środowiskiem naturalnym i miejskim. Pytamy o międzygatunkowość w praktyce – działania, dzięki którym człowiek może mieć korzystny wpływ na swoje otoczenie i budowanie wspólnot więcej-niż-ludzkich.
Muzealny think-tank prowadzony jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2014 roku, od kilku lat we współpracy z innymi instytucjami. Jego celem jest tworzenie nieformalnej sieci pracowniczek i pracowników muzeów, galerii oraz organizacji i jednostek wspierających rozwój muzealnictwa. Think-tank to platforma wymiany inspiracji, praktyk i doświadczeń, a także przestrzeń z miejscem na wspólną dyskusję wokół wątpliwości i pytań. Każda edycja jest poświęcona innemu tematowi – są to zazwyczaj zagadnienia niedoreprezentowane na innych muzealnych forach lub dopiero rodzące się w refleksji muzealnej i wymagające zmapowania. Program think-tanku jest współtworzony przez osoby uczestniczące, a kolejne spotkania i wytwarzanie wiedzy mają charakter kolektywny i procesowy.
Projekt współorganizuje zespół w składzie: Ewa Chomicka i Alicja Kaczmarek-Poławska (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Kasia Sobczak (Goyki 3 Art Inkubator), Berenika Nikodemska (BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej), Bartosz Rief (Europejskie Centrum Solidarności).