Nowa siedziba
W 2028 roku planujemy otwarcie największej siedziby BWA Wrocław Galerii Sztuki Współczesnej. Będzie się ona znajdować przy ulicy Kolejowej 63 – w hali montażowej i naprawczej żółtych autobusów pocztowych Kraftpost, funkcjonującej w dawnym Breslau.

Powstanie nowej siedziby BWA to największa od czasów Europejskiej Stolicy Kultury inwestycja w sztukę współczesną we Wrocławiu – o ogromnym znaczeniu dla miasta i regionu.
Powierzchnia nowego BWA zajmie około 4000m² na co złożą się dwie hale wystawiennicze, 1000 i 230m² z możliwością powiększenia o trzecią o wielkości 500m² na wysokość od 6 do 10m, a także sala performatywna o wielkości 250m². Będzie to przestrzeń na performansy, projekcje filmowe i mniejsze koncerty. Będzie możliwość wjazdu tira oraz spełnienia najwyższych standardów ochrony obiektów we współpracy z Narodowym Instytutem Muzeów. Poza tym sala video-artu, sala edukacyjna, wielofunkcyjne foyer na 500 metrów². Do tego przestrzeń do regeneracji, pokój wyciszenia czy kantyna.



Proces tworzenia nowej siedziby BWA Wrocław trwa od wielu lat i jest obecnie prowadzony przez dyrektora instytucji Macieja Bujko. Włączali się w niego zarówno artyści, aktywiści, byli i obecni pracownicy, jak również urzędnicy miejscy oraz dziesiątki zaangażowanych osób, które tworzą szeroką koalicję ponad podziałami na rzecz centrum sztuki we Wrocławiu. Efektem tych prac stanie się instytucja spełniająca funkcję wystawienniczą i społeczną, której misją statutową będzie działalność w obszarze sztuki współczesnej, dyscyplin projektowych i działań postartystycznych.
Budynek sąsiaduje z Parkiem im. Lesława Węgrzynowskiego, który razem z zazielenionym i rozszczelnionym placem przed galerią mają tworzyć wspólną, zrównoważoną, zieloną przestrzeń dla sztuki i regeneracji. Współpraca z Miastem Wrocław i BWA wpisuje się w strategię PFR Nieruchomości, który realizując osiedla mieszkaniowe rewitalizuje zdegradowane obszary w centrach miast i tworzy harmonijną tkankę przy jednoczesnym poszanowaniu lokalnych walorów kulturowych i historycznych.

W tworzenie nowej siedziby zaangażowani są artyści i artystki tacy jak: Anna Szpakowska-Kujawska, współinicjatorka sympozjum plastycznego Wrocław 70, której instalacja Wędrowcy jest wspólnie przygotowywana przez Jerzego Koszałkę i Tomasza Opanię; Olaf Brzeski, laureat Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, który tworzy pracę w części ogrodu na placu przed halą; Anna Orłowska, fotografka i artystka wizualna, która wraz ze studiem architektonicznym PROLOG oraz Łukaszem Izertem stworzyła klucz wizualny dla nowej siedziby BWA Wrocław, a także grupa twórców, artystek, badaczy i badaczek biorących udział w projekcie Wyprawa na 17. południk. Lista zaangażowanych artystów jest otwarta i wciąż rośnie.
Chcesz być na bieżąco z powstawaniem nowej siedziby BWA Wrocław?
Galeria zdjęć:













