BIURO nr 6. Wrocław
Wrocław to miasto wyobrażone, powstałe z niczego. Szczególnie gościnne dla fantazmatów i miejskich legend. Swastyka w zworniku Hali Stulecia, dzielnice założone na rzutach symboli III Rzeszy, zalane wodami gruntowymi podziemne labirynty – wszystkie te mity, choć wyśmiane, ciągle ujawniają symptomatyczne wychylenie Wrocławia w stronę podszytej traumą fikcyjnej narracji, z której w latach 80. kpił Legendarny Luxus i Surrealizm Socjalistyczny Majora Fydrycha.
Wrocławska lokalność rodzi się na przecięciu fikcji i autentycznych historii. Wrocław do niedawna okrzyknięty polską stolicą punka i skłotingu, kojarzony z wolnościowym, niezależnym potencjałem, zmienia się, jak wszystko co żywe. Emocjonalny związek z miastem nie pozwala dokonać rzetelnej oceny. Tradycja kulturowej alternatywy to wartość, na której chce się budować, z drugiej strony być może kolejny miejski mit.
W numerze między innymi
- O swoich mieszkaniach i miejscach pracy opowiadają wrocławscy twórcy i aktywiści
- Jak Breslau stało się Wrocławiem – tekst Jacka Schodowskiego
- Rozmowa z Jackiem Jankowskim (Pontonem) o szczelinach w mieście
- Historia wrocławskich skłotów wg Huberta Kostkiewicza
- Chcesz coś robić? To robisz i tyle – wywiad z Dominiką Łabądź, założycielką galerii U
- Wywiad ze Stowarzyszeniem Nomada
- O dwóch, trochę zapomnianych filmach dziejących się we Wrocławiu opowiada Maciej Bączyk
Prace wizualne
Hubert Kielan / Michał Grzegorzek, Piotr Kmita, Jerzy Kosałka, Sonia Mielnikiewicz, Dominik Podsiadły, Marcin Siehankiewicz, Stanisław Sielicki, Piotr Skiba, Kama Sokolnicka, Antoni Wajda, Jacek Zachodny.
rok wydania: 2013