Błotko – plener artystyczny dla dzieci
Zapraszamy osoby w wieku 7-12 lat do wzięcia udziału w pięciodniowym plenerze artystycznym. Plener to tworzenie w kontakcie z przyrodą. Podczas pięciu dni będziemy pracować na dworze, a naszym materiałem do pracy będzie glina.
Wybierzemy się na spacer przyrodniczy, który wprowadzi nas w temat uważności w przyrodzie. Dowiemy się czym jest dzika glina, gdzie ją możemy znaleźć i jakie ma właściwości. Skorzystamy z doświadczeń zwierząt, szczególnie ptaków, żeby zobaczyć jak można budować gniazda, kryjówki i norki z błota. Zajęcia plenerowe poprowadzi artystka Natalia Kopytko we współpracy z pracowniczkami BWA Wrocław. Spacer i warsztat o dzikiej glinie poprowadzi Bartek Brylewski. A o wykorzystywaniu błota przez zwierzęta opowie nam Łukasz Iwaniuk.
To wszystko pozwoli nam wspólnie wymyślić i zbudować instalacje, obiekty, rzeźby, które pokażemy na wystawie w Galerii SiC! BWA Wrocław jesienią 2023 roku.
Zgłoszenia:
Aby zgłosić chęć udziału prosimy dzieci (z pomocą rodziców/opiekunów) o wypełnienie ankiety:
- Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 6.08.2023
- Potwierdzenie udziału prześlemy do dnia 9.08.2023
- Prosimy o zgłaszanie się tylko te dzieci, które chcą i mogą uczestniczyć we wszystkich pięciu dniach
Informacje praktyczne:
- daty pleneru: 28.08-1.09.2023
- godziny: codziennie 10:00 – 15:00
- wiek uczestniczek_ów: 7-12 lat
- miejsce spotkań: Ogrodowa 26/1 (Park Grabiszyński)
- dojazd: we własnym zakresie
- wyżywienie: jeden roślinny posiłek dziennie
- plener jest bezpłatny
Szczegółowy plan pleneru i dodatkowe informacje znajdują się w regulaminie:
Osoby prowadzące plener
Bartosz Brylewski – ukończył specjalizację Industrial Design na School of Form. Jako asystent projektanta Fernando Laposse w Londynie poznawał zasady regeneracyjnego projektowania oraz wartość eksperymentalnego rzemiosła. Do jego szczególnych zainteresowań należy praca z ceramiką. Bada lokalne naturalne materiały z wykorzystaniem tradycyjnych i eksperymentalnych metod pracy. Tworzy autorską ceramikę oraz prowadzi zajęcia na temat dzikiej gliny i projektowania wernakularnego. Aktualnie razem z Miką Drozdowską kuratoruje program Dzikiej gliny w galerii SIC! BWA Wrocław.
Łukasz Iwaniuk – biolog-zoolog-chiropterolog (badacz nietoperzy), absolwent Zakładu Ekologii Ptaków na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie nauczyciel i wychowawca (LO nr V i ASP „Jaskółka”) oraz edukator. Autor publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu ochrony przyrody. Prowadził „Środowe Spotkania z Przyrodą” w PTPP „pro Natura”, cykl „Laboratorium Tajemnic” oraz spacery pt. „Dziki Wrocław” w Fundacji Kultury i Sztuki MACONDO. Koordynował Program Ochrony Podkowca małego – gatunku ssaka z rzędu nietoperzy. Razem z przyjaciółmi zrealizował i poprowadził Wrocławski Festiwal Nietoperzy. Były członek kabaretu Neo-Nówka. Oprócz cyklu „To żyje!” w Barbarze prowadzi też spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego w CZASOPRZESTRZENI.
Natalia Kopytko – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2016 zatrudniona na Wydziale Sztuki UP w Krakowie, gdzie w 2019 uzyskała tytuł doktory sztuki. Zajmuje się rzeźbą i instalacją. W swojej praktyce artystycznej porusza tematy związane z ze środowiskami wykluczonymi i zapomnianymi. Interesuje się pojęciem archeologii dzieciństwa. Brała udział wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Uczestniczyła w międzynarodowych sympozjach i rezydencjach w tym Sympozjum Rzeźby w Drewnie w Muğli w Turcji, rezydencja Obey or not to be Obey w Luksemburgu.
Współprowadzące: Mika Drozdowska, Anna Kwapisz, Joanna Synowiec, Magdalena Weber