Wydarzenie było
Dołączajcie! Bo wiadomo jak jest: tak to to, tak to to!
Zapraszamy do zgłaszania przedmiotów, urządzeń, sprzętów i rozmaitych drobiazgów, które zostaną wbudowane w wielkogabarytową rzeźbę w kształcie lokomotywy galerii BWA Wrocław Główny. Obiekt powstanie w ramach projektu partycypacyjnego artystki Yael Vishnizki-Levi. Zachęcamy także do zgłaszania historii dotyczących migracji. Przedmioty i historie będą wykorzystane na wystawie „Lokomotywa”, którą będzie można oglądać do 27 marca 2022 roku.
Inspiracją dla przedsięwzięcia jest wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Tekst, który powstał w 1938 r. w przededniu wybuchu II wojny światowej wszedł do kanonu polskiej literatury dla dzieci, kształtując wyobrażenie o przemieszczeniu, zmianie, przyspieszeniu i transformacji materialnej i mentalnej.
Dziś patrzymy po dziesiątkach lat na “Lokomotywę” jako kolejne pokolenie dorosłych. Sprawdzamy co słynne zwrotki, mówią nam dziś o nowoczesności i mobilności. Jak mają się do współczesnych polityk społecznych i ekologicznych. Przywołana przez artystkę figura tymczasowego domu na kołach jest też próbą zwrócenia uwagi na aktualną sytuację migrantów i uchodźców, których niepewne, często dramatyczne położenie pozostaje niezauważone lub jest ignorowane. Odmawia się im podstawowych praw człowieka, takich jak prawo do dostępu do żywności, czystej wody, ciepłej i bezpiecznej przestrzeni, dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej, pozostawiając ich na łasce ludzi dobrej woli.
„Lokomotywa” jest próbą znalezienia alternatywy dla znanych sposobów organizacji życia i pracy. Chcemy zachęcić wszystkich do rozmów o tym, co może być przydatne oraz co musi zostać wzięte pod uwagę w tej podróży.
Poszukujemy szczególnie rzeczy związanych z fizyczną lub psychiczną przemianą, opowiadających osobiste historie o migracji lub innych rodzajach podróży. Przydadzą się: walizki, torby, namioty, schowki, meble, a nawet rośliny doniczkowe, książki, pomoce naukowe, urządzenia elektryczne do podgrzewania żywności, konserwy, suche produkty o przedłużonym okresie trwałości, oraz inne konwencjonalne i niekonwencjonalne przedmioty, które przychodzą Wam na myśl, gdy myślicie o podróży lub tymczasowym domu.
Po zakończeniu wystawy, darowane przedmioty (za zgodą zgłaszających) mogą zostać przekazane do ośrodków dla cudzoziemców lub organizacji, które wspierają osoby w kryzysie bezdomności.
Będziemy się bardzo cieszyć, jeśli do obiektów zechcecie dołączyć historie migracji Wasze lub Waszej rodziny. Chętnie włączymy je do wystawy, o ile otrzymamy Waszą zgodę na ich publikację w galerii lub online na platformach internetowych galerii BWA Wrocław.
Za zgodą zgłaszających, darowane przedmioty i zasoby mogą zostać przekazane do ośrodków dla cudzoziemców lub organizacji, które wspierają osoby w kryzysie bezdomności.
Na zgłoszenia czekamy do 20 stycznia 2022 r.
Artystka: Yael Vishnizki-Levi
Kuratorka: Anna Mituś
Organizator: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
Partnerzy: ASYLUM, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacja Ukraina, Przejście Dialogu
Matronat: NOMADA Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego
Producentka: Patrycja Ścisłowska
Koordynatorka: Agata Połeć
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.