Festiwal BWA Europa 2025: spacer po polach irygacyjnych z Jurgą Daubaraitė i Jonasem Žukauskasem
W lipcu na rezydencji we Wrocławiu gościmy Jurgę Daubaraitė i Jonasa Žukauskasa z kolektywu Neringa Forest Architecture. W jej ramach poznają oni Wrocławskie Pola Irygacyjne. W sobotę, 19 lipca zapraszamy na wspólny spacer, oczywiście po polach, podczas którego będzie można poznać ich praktykę i perspektywę w obszarze pracy z krajobrazem.
Rezydencja jest częścią Festiwalu BWA Europa, który – dzięki współpracy z instytucjami z sieci biur wystaw artystycznych – łączy lokalne społeczności i inicjatywy z różnych krajów Europy Środkowej i Wschodniej w czasie obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Jurga Daubaraitė i Jonas Žukauskas to architektka i architekt z Wilna, którzy prowadzą program Neringa Forest Architecture. Poprzez projekty i badania tworzą nowe relacje między społeczeństwem a środowiskiem. Kuratorowali m.in. Bałtycki Pawilon na Biennale w Wenecji w 2016 roku. W 2023 roku współtworzyli litewski Pawilon Leśny dla Dzieci w ramach Biennale Architektury w Wenecji, a w 2024 roku wystawę w Bordeaux, nominowaną do nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu.


Praca z krajobrazem
Celem rezydencji jest wymiana doświadczeń w zakresie pracy z krajobrazem. Od 2020 roku działamy na terenie pól irygacyjnych we Wrocławiu – miejscu o 123-letniej historii. Interesuje nas ciągłość infrastruktury, odporność krajobrazu na antropopresję i jego zdolność do regeneracji. Obserwujemy praktyki z całego świata, szczególnie te dotyczące ekosystemów hybrydowych. Jesteśmy więc przekonani, że obecność Jurgi Daubaraitė i Jonasa Žukauskasa wniesie nową perspektywę do naszej praktyki instytucjonalnej.
Rezydencja ta została zaprojektowana nie jako zadanie zorientowane na produkcję, lecz jako zaproszenie do obserwacji i wspólnej obecności w przestrzeni pól, stąd Jurdze Daubaraitė i Jonasowi Žukauskasowi towarzyszyć będą także eksperci i ekspertki zajmujący się tym ekosystemem. Oczywiście, poznają oni też program i plany instytucji na przyszłość, szczególnie te związane z nową siedzibą BWA Wrocław. Na zakończenie rezydencji w sobotę, 19 lipca o godz. 12:00 zapraszamy na międzypokoleniowy spacer po Wrocławskich Polach Irygacyjnych, podczas którego będzie można poznać ich praktykę i perspektywę w obszarze pracy z krajobrazem.
Prosimy o zgłoszenie chęci udziału w spacerze: Zapisz się na wydarzenie – BWA Wrocław. Punktem zbiórki jest galeria SIC! BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9/10, a na pola wybierzemy się pociągiem. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. Spacer prowadzony będzie w języku angielskim i tłumaczony na język polski.


Krajobraz pól
Krajobraz pól był wielokrotnie przekształcany ze względu na uprawy czy miejskie ścieki – mokradła powstały na tym terenie w wyniku jego ekspozycji właśnie na ścieki. Układ pól odzwierciedla dawne koryto rzeki. Po II wojnie światowej system oczyszczalni został przeciążony, co paradoksalnie umożliwiło rozwój bioróżnorodnego siedliska. Od 2015 roku, po jej zamknięciu, miejsce to wysycha i przechodzi sukcesję leśną.
Obecnie na polach prowadzimy spacery, badania terenowe, wywiady i interwencje. Polami inspirujemy się, realizując wystawy i rezydencje. Zabiegamy też o ich ochronę prawną. W ten sposób łączymy środowiska twórcze, naukowe i aktywistyczne. Tworzymy sieć specjalistów i specjalistek. Współpracujemy z grupami takimi, jak Canti Spazializzati. Prowadzimy archiwum map i dokumentacji. Praktykujemy też nieformalne działania oparte na relacjach i przywiązaniu do miejsca.
Rezydencja jest częścią Festiwalu BWA Europa, organizowanego i współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w ramach obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Organizację rezydencji wspiera Instytut Kultury Litewskiej.
