Wydarzenie było
Rozpoczynamy kilkumiesięczny cykl wydarzeń poświęconych dzikiej glinie – naturalnemu materiałowi pozyskiwanemu bezpośrednio z ziemi, nieprzetworzonemu przez przemysł. W kwietniu zapraszamy na otwarty wykład oraz dwudniowe warsztaty z dziką gliną.
Z gliny budowano i wytwarzano naczynia od czasów prehistorycznych. Współcześnie materiał ten coraz częściej staje się tematem badań. Traktowany jako element architektury wernakularnej, nieemisyjnej, lokalnej i często regenerującej praktyki opartej na tradycyjnej wiedzy. Czy ta już prawie zapomniana wiedza dotycząca gliny może być odpowiedzią na postępujący kryzys ekologiczny? To pytanie zadamy naukowcom, badaczom a także artystom, dla których dzika glina jest przedmiotem pracy.
W kwietniu zapraszamy na pierwsze działania pod szyldem „Moduł architektura”.
Zaczniemy wykładem Adriana Krężlika „Dom z ubitej gliny. Uczenie się od architektury wernakularnej”. Wychodzimy z założenia, że architektura wernakularna stanowiła podstawę budowania miast i wsi aż do początków XX wieku. Regionalizm zaniknął wraz z globalizacją, industrializacją i stylem międzynarodowym. Architektura przestała odpowiadać miejscu: warunkom klimatycznym i lokalnie dostępnym materiałom. Jej różnorodność była składnikiem tożsamości. Jak dziś w momencie synchronizacji wielu kryzysów możemy uczyć się od architektury regionalnej? Skąd czerpać przykłady? Czego możemy nauczyć się od domu z gliny?
Przez kolejne dwa dni skupimy się na procesie twórczym zapraszając Was na zamknięte warsztaty. Przybiorą one formę eksperymentu z materiałem w roli głównej. Zastanowimy się, jak mogłaby wyglądać przyszłość starych technik, takich jak budowanie z ubitej gliny, suszonej na słońcu czy korzystanie z ceramiki niskowypalanej – earthenware. Przejdziemy przez proces przygotowania materiału pozyskanego z ziemi oraz stworzymy formy zainspirowane tym procesem. Będziemy rozmawiać o ekologicznych aspektach dawnych technik oraz o ich potencjale w dzisiejszych czasach, w kontekście zrównoważonego rozwoju i poszukiwania alternatywnych rozwiązań.
Adrian Krężlik jest architektem i absolwentem Politechniki Łódzkiej. Pracował dla Zaha Hadid Architects w Londynie (2009-2011), Fernanda Romero (2011-2012) i Rojkind Arquitectos (2013-2014) w Meksyku. W Polsce założył Fundację Architektury Współczesnej, która zorganizowała ponad siedemdziesiąt wydarzeń poświęconych projektowaniu parametrycznemu. Interesuje się projektowaniem architektonicznym bazującym na nauce, a w szczególności w oparciu o właściwości użytkowe budynku i jego wpływem na środowisko. Wykładał w Polsce i zagranicą. Jest współzałożycielem Dosta Tec – firmy zajmującej się symulacją wydajności budynków i efektywnością energetyczną.
Bartosz Brylewski ukończył specjalizację Industrial Design na School of Form w Poznaniu w 2020 roku. Już wówczas jako asystent projektanta Fernando Laposse w Londynie poznawał zasady regeneracyjnego projektowania oraz wartość eksperymentalnego rzemiosła. Do szczególnych zainteresowań projektanta należy praca z ceramiką, dlatego w swoim projekcie dyplomowym badał lokalne naturalne materiały z wykorzystaniem tradycyjnych i eksperymentalnych metod pracy. Projekt był wystawiany w ramach Łódź Design Festiwal, Gdynia Design Days i Salone del Mobile w Mediolanie. Od 2022 roku rozwija ścieżkę zawodową podzieloną na autorską pracę z ceramiką oraz dydaktykę związaną z tematem dzikiej gliny i projektowania wernakularnego. Aktualnie razem z Miką Drozdowską kuratoruje program dzikiej gliny w galerii SIC! BWA Wrocław.
Ola Korbańska jest artystką wizualną i projektantką mieszkającą w Berlinie. W swojej praktyce artystycznej korzysta z różnych mediów, jak instalacja, tekst czy projekty o chakterze site specific, analizując naturę przedmiotów w kontekście zmienności i percepcji społecznej. Jej prace prezentowane były podczas m. in. Salone del Mobile, Dutch Design Week czy Vienna Design Week. Ola jest też autorką licznych tekstów publikowanych w książkach i magazynach w Europie.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.