Wydarzenie było
Międzynarodowa prezentacja sztuki hybrydowej w galerii BWA Wrocław Główny dedykowana jest zagadnieniom współczesnego języka wizualnego w kontekście środkowoeuropejskiej transformacji.
Hybrid-in to projekt wystawienniczy, pomyślany jako wizualna platforma spotkania sztuki współczesnej z trzech krajów: Czech, Polski i Słowacji. Swoją premierę miał w czerwcu 2021 w Ostrawie, która leży w centrum tego międzynarodowego trójkąta. Wystawa skupia się na zagadnieniach związanych z współczesną transformacją społeczeństw i gospodarek na terenach niegdyś silnie uprzemysłowionych, a dziś określanych jako postindustrialne.
Tematem wystawy jest eksploracja przez artystów zachodzących dziś procesów hybrydyzacji, obejmujących przemiany, które, mimo że są powszechne, nie czynią naszego współczesnego świata bardziej zrozumiałym, ani bardziej przejrzystym. W tym kontekście hybrid-in można czytać jako wizualną odtrutkę i odpowiedź na zanieczyszczenie i skażenie środowiska, w którym żyjemy.
Zjawisko hybrydyzacji zatacza coraz szersze kręgi, wkraczając na terytorium polityczno-społeczne z pionierskiego obszaru materiałów hybrydowych – pokrytych tlenkami metalowych arkuszy, polistyrenu i tym podobnych. Hybrydyzacja znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach naszego życia – od modyfikowanej genetycznie pszenicy, przez samochody hybrydowe, komunikację hybrydową, hybrydowe odbiorniki satelitarne, wojny hybrydowe, po hybrydyczną tożsamość. Trwa proces nieustannej hybrydyzacji, zacierającej rysy teraźniejszości, obowiązujących w niej form i zasad. Na styku kultury niskiej i wysokiej, rzeźbiarskiego „stworzenia” i znalezionych wśród zwykłych przedmiotów materiałowych bękartów, będących nośnikami rozmaitych kontekstów kulturowych i interpretacji, rodzi się nowy obraz rzeczywistości.
Wystawa odbywa się we współpracy z Wydziałem Sztuk Pięknych i Muzyki Uniwersytetu w Ostrawie. Będzie również prezentowana w instytucjach partnerskich, które są zarazem współorganizatorami projektu: Galerie výtvarného umění v Ostravě (czerwiec-sierpień 2021) oraz w Galerii Jána Koniarka w Trnavie (grudzień 2021–luty 2022).
Prezentacji towarzyszyć będzie katalog oraz program wydarzeń towarzyszących.
Artyści_stki: Karolina Balcer (PL), Marko Blažo (SK), Olaf Brzeski (PL), Viktor Frešo (SK), Julia Gryboś + Barbora Zentková (CZ), Milan Houser (CZ), Martin Kochan + Cyril Blažo (SK), Marek Kvetan (SK), Dominika Łabądź + Iwona Ogrodzka (PL), Zorka Lednárová (SK), Diana Lelonek (PL), František Lozinki o.p.s. (CZ), Tomasz Mróz (PL), Libor Novotný (CZ), Agnieszka Polska (PL), Martin Zet (CZ)
Autorzy tekstów: Tomáš Knoflíček (CZ), Zbigniew Libera (PL), Vlad Beskid (SK)
Projekty graficzne i identyfikacja wizualna: Łukasz Paluch
Kuratorzy_ki: Vladimír Beskid (SK), Anna Anna Mituś + Paweł Jarodzki (PL), František Kowolowski (CZ)
Partnerzy: GVUO Ostrava, Galeria J. Koniarka v Trnavě, Wydział sztuki Uniwersytetu w Ostrawie
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.