Jak projektować dobrostan za pomocą gliny? – warsztaty
W drugim module projektu Dzika glina będziemy działać lokalnie, eksplorując przestrzeń Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, gdzie znajduje się galeria SIC!
Działając hiperlokalnie z grupą roboczą oraz uczestniczkami i uczestnikami warsztatów, stworzymy rozwiązanie łączące kontekst ziemi i przynależności z urbanistyką i architekturą. Inspiracją dla warsztatowiczów będzie historia otoczenia galerii SIC!, jego założenia i koncepcje, które pozostają świeże w kontekście aktulnego dyskursu o budowaniu miejsc wspólnych. Właściwości gliny – możliwość budowania z niej zarówno w formie niewypalonej jak i porowatej niskowypalanej ceramiki – staną się pretekstem do ekologicznego myślenia o działaniach miejskich.
W pierwszym dniu warsztatu odbędzie się plener połączony z własnoręcznym pozyskaniem próbek lokalnej gliny. Opowiemy o pracy z tym materiałem i o jego właściwościach z perspektywy projektantów, rzemieślników.
Drugi dzień zaplanowany jest na pracę warsztatową w galerii. Zagłębimy się w historię otoczenia jej podwórka, które było projektowane przez architekta krajobrazu Janusza Szymańskiego, jako element wzajemnie uzupełniającej się architektury i zieleni. O podwórku w przestrzeni Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej opowie nam Iwona Kałuża. Słowem kluczowym będzie lokalność a tematem projektowanie dobrostanu. Chcielibyśmy stworzyć koncepcje interwencji w tkankę podwórka. Naszym materiałem będzie glina, którą nauczymy się przygotowywać do pracy oraz wykonamy z niej prototypy. Warsztat przeprowadzi Alicja Patanowska oraz Bartosz Brylewski.
- sobota, 29.07.2023, godz. 11.00-16.00 – działania plenerowe
- niedziela, 30.07.2023, godz. 11.00-16.00 – spacer po podwórku KDM, warsztat
- obowiązują zapisy, limit miejsc: 10
- zgłoszenia: a.kwapisz@bwa.wroc.pl
- wstęp wolny
Dzika glina to projekt poświęcony naturalnemu materiałowi pozyskiwanego bezpośrednio z ziemi, nieprzetworzonego przez przemysł. Z gliny budowano i wytwarzano naczynia od czasów prehistorycznych. Współcześnie materiał ten coraz częściej staje się tematem badań. Traktowany jako element architektury wernakularnej, nieemisyjnej, lokalnej i często regenerującej praktyki opartej na tradycyjnej wiedzy. Czy ta już prawie zapomniana wiedza dotycząca gliny może być odpowiedzią na postępujący kryzys ekologiczny? To pytanie zadamy naukowcom, badaczom a także artystom, dla których dzika glina jest przedmiotem pracy.
kuratorki projektu: Mika Drozdowska i Bartosz Brylewski
Iwona Kałuża – historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu. Pracuje w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, pełniąc rolę kierowniczki zespołu ds. Edukacji i rozwoju publiczności. Autorka tekstów o wzornictwie przemysłowym, ze szczególnym uwzględnieniem roli plastyka w przemyśle. Publikuje teksty z zakresu ochrony dziedzictwa materialnego, jak i niematerialnego. Interesują ją takie zagadnienia jak architektura wnętrz, rola zakładów przemysłowych w budowaniu społeczności miejskiej czy budowa środowiska artystycznego w okresie PRL. Uczestniczy w projektach badawczych związanych z kulturą i sztuką na Dolnym Śląsku. W 2021 roku wraz z Miką Drozdowską przygotowała wystawę Pętla o zamieszkiwaniu na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.
Alicja Patanowska – Garncarka. Artystka i projektantka. Jej odpowiedzią na eskalację chaosu konsumpcji jest praca oparta na osobistym zaangażowaniu odbiorcy w proces powstawania artefaktu. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. Mazda Design Award2018, Młoda Polska 2018, British Glass Biennale 2015. Absolwentka Royal College of Art (2014). Brała udział w ponad 100 międzynarodowych wystawach, a jej produkty można kupić w takich miejscach jak Shanghai Museum of Glass czy TATE Modern w Londynie.
Bartosz Brylewski – ukończył specjalizację Industrial Design na School of Form w Poznaniu w 2020 roku. Już wówczas jako asystent projektanta Fernando Laposse w Londynie poznawał zasady regeneracyjnego projektowania oraz wartość eksperymentalnego rzemiosła. Do szczególnych jego zainteresowań należy praca z ceramiką, dlatego w swoim projekcie dyplomowym badał lokalne naturalne materiały z wykorzystaniem tradycyjnych i eksperymentalnych metod pracy. Projekt był wystawiany w ramach Łódź Design Festiwal, Gdynia Design Days i Salone del Mobile w Mediolanie. Od 2022 roku rozwija ścieżkę zawodową podzieloną na autorską pracę z ceramiką oraz dydaktykę związaną z tematem dzikiej gliny i projektowania wernakularnego. Aktualnie razem z Miką Drozdowską kuratoruje program Dzikiej gliny w galerii SIC! BWA Wrocław.