Kartki na granicę
KARTKI NA GRANICĘ! Zapraszamy na warsztaty tworzenia kartek świątecznych z Fundacją Ocalenie.
W ramach otwartego warsztatu w galerii SIC! BWA Wrocław będziemy pracować nad świątecznymi kartkami, których motywem przewodnim będzie sytuacja na wschodniej granicy. Do dyspozycji uczestniczek i uczestników będą zaprojektowane przez prowadzącą gotowe elementy z folii samoprzylepnej, kolorowe papiery, pisaki i pieczątki. Będziemy pracować techniką kolażu i spróbujemy przełożyć emocje i odczucia związane z bieżącymi wydarzeniami na język wizualny. Zastanowimy się jak za pomocą koloru i kształtu oddać treści, o których trudno mówić. Porozmawiamy o symbolach i ich sile wyrazu. Warsztat ma otwartą formułę: można dołączyć w dowolnym momencie. Zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętne to, co dzieje się na granicy.
Wobec wielu sprzecznych doniesień medialnych wykorzystamy także to spotkanie do zadania pytań, o tym, co dokładnie dzieje się na granicy polsko-białoruskiej osobom z Fundacji Ocalenie, którzy regularnie pracują w grupie interwencyjnej działającej na pograniczu. Będzie nam towarzyszyć Agata Ferenc z Fundacji Ocalenie, prezeska wrocławskiej fundacji Peryferia, koordynatorka projektów społecznych, edukatorka, animatorka, pracująca w sytuacjach międzykulturowych i na styku kultur, uprawiająca integrację w praktyce, feministka i aktywistka, mama Mirona.
Prowadząca: Ewa Głowacka
Fundacja Ocalenie – od 2000 roku pomaga uchodźcom i uchodźczyniom, imigrantom i imigrantkom, repatriantom i repatriantkom budować nowe życie w Polsce oraz wspiera ich w indywidualnym rozwoju. Działa na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Dąży do tego, aby każdy człowiek mógł żyć godnie i w poszanowaniu swoich praw.Ewa Głowacka – jest projektantką graficzną, absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki na UWr. Oprócz pracy w sektorze IT, projektuje dla placówek kultury i niezależnych inicjatyw kulturalnych. Jest entuzjastką działań D.I.Y, na przestrzeni lat była zaangażowana w działania różnych grup oddolnych (m.in. kolektyw zinowy Moduł Kru, kolektyw CRK, grupa robocza GRAS, kolektyw graficzny sitoCRK i Galeria U) i prowadziła warsztaty graficzne współpracując m.in. z SKW, Spółdzielnią Socjalną PANATO, Fundacją Ładne Historie i Łokietka 5.