Kasia Fudakowski w swoich pracach bada relacje między władzą, energią a kulturą. Na jej pierwszej w Polsce indywidualnej wystawie wejdziemy w interakcję ze szklanymi rzeźbami kinetycznymi wyposażonymi w silniki i światła. Samodzielnie włączając i wyłączając poszczególne rzeźby, odkryjemy współczesne i historyczne opowieści poświęcone władzy. Ale ostrożnie! Czas działania każdej z rzeźb jest zaprogramowany i uzależniony od poboru energii. Każde ich uruchomienie sprawia, że energia się wyczerpuje.
Na wystawie zobaczymy siedem obiektów. Każdy z nich opowiada inną historię i odnosi się do minionych lub aktualnych wydarzeń i zjawisk, jednak wszystkie połączone są instalacją elektryczną. Większość obiektów zużywa minimalną ilość energii, wyjątkiem jest jednak rzeźba Poza twoją kontrolą. Ten obiekt, wyposażony w stary reflektor o mocy 2000W, kontrolowany jest przez zewnętrzny mechanizm. Fudakowski chce tym gestem zwrócić uwagę na fakt, że sztuka i kultura nie są wolne od zewnętrznych wpływów i nacisków.
Temat ograniczonych zasobów w kontekście produkcji artystycznej to jeden z wątków przewodnich w programie galerii SIC! BWA Wrocław. W ten motyw wpisuje się Wystawa limitowana, do której stworzenia zainspirowała artystkę książką „Art & Energy” Barry’ego Lorda. Autor argumentuje, że kultura i sztuka są nierozerwalnie związane z zasobami energetycznymi dostępnymi na Ziemi oraz strukturami władzy, która tymi zasobami dysponuje. Wystawa ukazuje, jak bardzo kultura, którą tworzymy i w której uczestniczymy, zależy od tych struktur.
Wystawa limitowana jest rodzajem eksperymentu – to widzowie i widzki decydują o długości jej trwania. Energochłonnedzieła sztuki podlegają ścisłym ograniczeniom w zakresie poboru energii. Przy wejściu i wyjściu z galerii na ekranie e-ink wyświetlany jest pozostały czas ich działania, mierzony w dniach, godzinach i minutach. Zdolność rzeźb do „pracy” jest zatem uzależniona zarówno od energii dostarczanej przez galerię, jak i od aktywności zwiedzających. Im większe zaangażowanie odbiorców i odbiorczyń, tym większe zużycie energii, a w konsekwencji ograniczenie możliwości korzystania z wystawy dla innych.
*Pierwsza odsłona tej wystawy, zatytułowana Gallery Power LTD, miała miejsce w Berlinie, w galerii ChertLüdde, w 2023 roku.
Artystka: Kasia Fudakowski
Kuratorka wystawy / Program galerii: Mika Drozdowska
Program BWA Wrocław: Katarzyna Roj
Identyfikacja wizualna: Grupa Projektor
Produkcja: Patrycja Ścisłowska
Promocja: Joanna Glinkowska
Sieciowanie: Joanna Sokalska, Berenika Nikodemska
Dostępność: Magdalena Weber
Współpraca z publicznością: Daniel Mroczyński, Zofia Straczycka
Montaż: Jakub Jakubowicz, Tomasz Koczoń, Marcin Pecyna