Muzealny think-tank: współpraca
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej i Europejskie Centrum Solidarności zapraszają muzealników i muzealniczki z całej Polski, a także osoby pracujące w instytucjach, galeriach i centrach kultury, do udziału w kolejnej edycji „Muzealnego think-tanku” poświęconej nowym strategiom współpracy w dobie kryzysów.
Podczas kolejnych zjazdów przyjrzymy się inspirującym inicjatywom, wymienimy się praktykami i perspektywami, wypracujemy wspólne rekomendacje, które będziemy mogli wdrożyć w naszych miejscach pracy.
Zgłoszenia przyjmujemy do 14 września pod adresem: apolawska@polin.pl
Obecna edycja projektu powstała we współpracy trzech instytucji, które postanowiły zainicjować wspólną rozmowę na temat ujawniających się strategii współpracy w dobie kryzysów. Współczesność stawia przed nami wyzwania, wobec których nie wystarczy działać w pojedynkę. Kryzys pandemiczny, kryzysy humanitarne, kryzys klimatyczny, wojna w Ukrainie i największa fala uchodźstwa od czasów II wojny światowej. Wszystkie te wyzwania wymagały i wymagają wspólnego działania, uruchomiły i uruchamiają nowe formy sojuszy, podkreślają wagę solidarności i wzajemnego wsparcia jako odpowiedzi na czasy kryzysów.
Podczas tegorocznego „Muzealnego think-tanku” przyjrzymy się tym nowym strategiom współpracy w kontekście lokalnym, ale też w odniesieniu do kontekstu globalnego. Będą nas interesowały inicjatywy podejmowane w muzeach, galeriach, centrach kultury, jaki i w obszarze aktywizmu, sztuki, praw człowieka, ekologii. Szczególną uwagę poświęcimy inicjatywom łączącym nieoczywistych aktorów: działaniom opartym na współpracy międzysektorowej, interdyscyplinarnej czy międzygatunkowej. Powrócimy też do starych pytań, dla których obecne czasy stawiają nowe wyzwania. Jak lepiej współdziałać w codziennym środowisku pracy? Czym jest odporność we współpracy? Jak dbać o siebie nawzajem? Jak współpracę stawiać ponad konkurencję?
Nad projektem współczuwają: Ewa Chomicka i Alicja Kaczmarek-Poławska (Muzeum POLIN), Berenika Nikodemska (BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej), Bartosz Rief (Europejskie Centrum Solidarności).
Informacje:
- Terminy zjazdów:
- 3-4 października 2022 (I zjazd, Muzeum POLIN/ Warszawa)
- 5-6 listopada 2022 (II zjazd, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej)
- 24-25 listopada 2022 (III zjazd, Europejskie Centrum Solidarności/ Gdańsk)
- 15-16 grudnia 2022 (IV zjazd, Muzeum POLIN/ Warszawa)
UWAGA: Jeśli ze względu na stan zagrożenia epidemicznego zjazdy nie będą mogły odbywać się w siedzibach instytucji, spotkania będą organizowane w powyższych terminach w formule hybrydowej lub online.
- Zjazdy będą obejmowały maksymalnie 8 godzin dziennie (w tym przerwy kawowe i obiadowe).
- Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona i obejmuje ok. 30 osób. W przypadku większej liczby zgłoszeń współorganizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru osób uczestniczących na podstawie aplikacji.
- Współorganizatorzy zapewniają osobom uczestniczącym posiłki i materiały warsztatowe, nie zwracają kosztów dojazdu i noclegu.
- Zjazdy „Muzealnego think-tanku” są grupowym procesem. Osoby zgłaszające chęć udziału deklarują tym samym, że nie opuszczą więcej niż 2 dni w ramach projektu.
„Muzealny think-tank” jest prowadzony przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2014 roku, od kilku lat we współpracy z innymi instytucjami. Jego celem jest tworzenie nieformalnej sieci pracowników i pracowniczek muzeów, galerii oraz organizacji i jednostek wspierających rozwój muzealnictwa. Think-tank jest platformą wymiany inspiracji, praktyk i doświadczeń, a także przestrzenią na wspólną dyskusję wokół wątpliwości i pytań. Każda edycja jest poświęcona innemu tematowi – są to zazwyczaj zagadnienia niedoreprezentowane na innych muzealnych forach lub dopiero rodzące się w refleksji muzealnej i wymagające zmapowania. Program think-tanku jest współtworzony przez osoby uczestniczące, a kolejne spotkania i wytwarzanie wiedzy mają charakter kolektywny i procesowy.
Przeczytaj publikację z ostatniej edycji projektu: Muzealny think-tank: umiar w muzeach
Współorganizatorzy: