Wydarzenie było
W pewnym momencie w przyszłości nadejdzie ostatni dzień Twojego życia. Nikt nie wie, kiedy i jak umrzesz, ale możemy być pewni, że to się stanie. Czy wyobrażasz sobie odejście z tego świata z uśmiechem na twarzy?
W kulturze, która przedstawia śmierć głównie w kontekście tragedii, przemocy i katastrofy, trudno jest postrzegać koniec życia jako wydarzenie spokojne. Często mamy tendencję do traktowania śmierci jako strasznego wroga, z którym trzeba walczyć i któremu trzeba zapobiegać. Myśląc w ten sposób, jesteśmy skazani na porażkę. A gdyby tak nie tylko zaakceptować nieuchronność śmierci, ale także przyjąć ją jako wartościową część naszego życia?
Anja Franczak zaprasza nas do kontaktu z naszą śmiercią. W ramach wystawy-procesu będziesz mógł/mogła zbliżyć się do swojej śmiertelności, witając ją przyjaźnie. W przestrzeni galerii odbędą się indywidualne sesje z Anją, spotkania Death Cafe, wykłady i warsztaty. Jednym z nich będzie otwarty warsztat Razaliny Busel, podczas którego artystka stworzy instalację – spiralną mandalę z małych odciskanych form w kształcie trumny. Przez dwa tygodnie będzie można stać się nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem procesu transformacji.
11 CZERWCA: TWORZENIE
Do pustej przestrzeni galerii wnoszone są drewniane panele. Gdy kawałki łączą się ze sobą i nabierają nowego kształtu, jesteśmy świadkami budowy trumny. Kiedy skrzynia jest już gotowa, otrzymuje przytulną, ręcznie wykonaną tekstylną wkładkę. W ten sposób trumna staje się zbiorowym dziełem sztuki. Zapraszamy do wzięcia udziału w procesie malowania i pozostawienia na trumnie kolorowych odcisków dłoni. Praktyka ta jest inspirowana „klubami trumiennymi”, które działają w wielu częściach świata, gdzie ludzie spotykają się, aby zbudować własne trumny i udekorować je w estetyce reprezentującej ich wartości i gust.
13-23 CZERWCA: KONTEMPLACJA
W otoczeniu kwiatów i świec, trumna jest gotowa – dla Ciebie. Jeśli chcesz, możesz się w niej położyć. Po prostu zdejmij buty i wejdź do środka. Nie spiesz się. Obserwuj, jakie to uczucie. Możesz również umówić się na spotkanie z Anją, która poprowadzi Cię przez to doświadczenie. Podczas indywidualnej sesji możesz wyruszyć w wewnętrzną podróż i spojrzeć na swoje życie z perspektywy jego ostatniego dnia. Po zakończeniu możesz podzielić się swoimi refleksjami, zapisując je na ścianę, gdzie zbierać będziemy życzenia, nadzieje i wizje. Myśli o tym, co chcemy zrealizować przed śmiercią.
24-25 CZERWCA: KREMACJA
Kwiaty i świecy są wkładane do trumny. Trumna jest ładowana do karawanu i przewożona do krematorium. Po kremacji urna zawierająca pozostałości po wystawie, wraca do galerii. Podczas ceremonii pożegnania zbieramy się jako społeczność, aby stworzyć i utrzymać przestrzeń rytualną. Wspólnie żegnamy się z tym, co minęło i honorujemy to, co chcielibyśmy pamiętać.
Anja Franczak jest założycielką Instytutu Dobrej Śmierci i orędowniczką otwartego dialogu i edukacji na temat umierania, śmierci i żałoby. Po studiach na kierunku Sztuki sceniczne / Kulturoznawstwo w Hildesheim, Bolonii i Zagrzebiu, przez 10 lat pracowała w branży filmowej. Bliskie spotkanie ze śmiercią skierowało ją na nową drogę. Dziś jest przeszkoloną towarzyszką w żałobie, doulą umierania i celebrantką rytualną. Oferuje emocjonalne wsparcie dla osób umierających i ich rodzin, jak również dla osób w żałobie po stracie bliskiej osoby. Opracowuje indywidualne rytuały pożegnalne i prowadzi osobiste ceremonie pogrzebowe. We swojej pracy tworzy bezpieczne przestrzenie, w których można się spotkać i w czuły sposób przeżyć żałobę i stratę. Na swojej pierwszej wystawie Nasza śmierć, jej obszary pracy łączą się w przestrzeni sztuki.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.