Wydarzenie będzie
W tym roku po raz kolejny bierzemy udział w Nocy Muzeów. 17. maja będzie można odwiedzić galerię BWA Wrocław Główny, SIC! i Studio w niecodziennych porach oraz wziąć udział w zaplanowanych specjalnie na ten czas wydarzeniach.
BWA WROCŁAW GŁÓWNY
Nieposłuszne gwiazdy
Zapraszamy na wystawę „Nieposłuszne gwiazdy”, która podejmuje temat wpływu ciał niebieskich na obszar ziemski. Poprzez prace artystyczne analizuje, jak rosnąca rola nauki i technologii zepchnęła na margines wiedzę astrologiczną. Wystawa przywołuje wiedzę „roztrwonioną”, sprzed procesów industrializacyjnych, którą zainspirowały się artystki i artyści zaproszeni do współpracy.
Oprowadzanie po wystawie
O godz. 17:00 w galerii odbędzie się oprowadzanie po wystawie. W jego trakcie przyjrzymy się, jak wykluczenie astrologii z nauki zbiegło się w czasie z rewolucją przemysłową i narodzinami kapitalizmu. Porozmawiamy o tym, jak wiedza „roztrwoniona” – zakorzeniona w przedindustrialnych sposobach rozumienia świata – może pomóc nam w kształtowaniu nowej wrażliwości wobec trwającej katastrofy ekologicznej.
O astrologicznych wątkach w tarocie
O godz. 20:00 rozpocznie się wykład O astrologicznych wątkach w tarocie. Milena Soporowska zabierze nas w fascynującą podróż przez świat symboli i archetypów łączących te dwie mistyczne dziedziny. Osoby uczestniczące poznają powiązania między znakami zodiaku, planetami i domami astrologicznymi a kartami tarota, co pozwoli im na głębszą i bardziej intuicyjną interpretację rozkładów. Będzie to wyjątkowa okazja do odkrycia tajemnic kosmosu i spojrzenia na tarota z nowej perspektywy.
HARMONOGRAM
SIC! BWA WROCŁAW
Wyprawa na 17. południk
Galeria SIC! w marcu tego roku stała się pracownią badań artystycznych nowej siedziby BWA Wrocław, która znajdować się będzie przy ulicy Kolejowej. Celem ekspedycji, odbywającej się w jej ramach, jest 17. południk. Wybór ten jest nieprzypadkowy. 17. południk przebiega właśnie przez miejsce, gdzie powstaje przyszła siedziba instytucji. Prezentowana we wnętrzach galerii wystawa stanowi przedstawienie wyników prac badawczych osób artystycznych, rzemieślniczych, eksperckich, architekckich, mieszkających we Wrocławiu oraz pracujących w BWA Wrocław. Podczas Nocy Muzeów zapraszamy do zapoznania się z procesem tworzenia naszej nowej siedziby w ramach projektu „Wyprawa na 17. południk”.
Warsztaty rodzinne
O godz. 16:00 w galerii rozpocznie się też wydarzenie przygotowane specjalnie dla dzieci – warsztaty rodzinne, które poprowadzi Magdalena Weber. Będą mieć one charakter wyprawy terenowej – ekspedycji do hali przy ulicy Kolejowej, gdzie za kilka lat mieścić się będzie nowa siedziba BWA Wrocław. Tam zbierać będziemy inspiracje i materiały. Tworzyć opisy i ilustracje, które staną się przyczynkiem do refleksji nad tym, jak przeszłość, zasoby oraz wyobraźnia mogą współistnieć w twórczym procesie budowania instytucji. Jak każda wyprawa, ta również poprowadzi nas w nieznane i pozwoli nam odkryć nieoczywiste ścieżki.
HARMONOGRAM
Zapraszamy dzieci w wieku 8-11 lat wraz z osobami opiekującymi się. Ilość miejsc ograniczona (maks. 30 osób). Zapisy prowadzone będą przez formularz od 6 maja.
STUDIO BWA WROCŁAW
Atlas splątanych opowieści
W Studio, dzień po wernisażu, obejrzeć będzie można „Atlas splątanych opowieści” – artystyczny zapis kwerend historycznych, wycieczek wyobraźni i opowieści środowisk odmieńczych. Praktyka queerowania archiwów Liliany Zeic i Irène Mélix, twórczyń wystawy, polega na zanurzaniu się w głąb struktur opresji i szukaniu opowieści o realnych osobach. Artystki, jak same mówią, nie wypełniają białych plam, ponieważ archiwum nie tworzy luk – ono produkuje władzę. Wykorzystując archiwa, jeszcze uważniej pytają, kto i dlaczego je stworzył, do czego służyły, co zawierają i jak można je przejąć, by odtworzyć opowieści uciśnionych.
Oprowadzanie po wystawie
O godz. 18:00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie, które poprowadzą kuratorka Joanna Synowiec oraz Irène Mélix i Liliana Zeic. W jego czasie twórczynie wystawy opowiedzą o swoich praktykach queerowania archiwów. Będzie można nie tylko zobaczyć ich prace w scenografii, którą przygotowała Iwona Ogrodzka, ale również pójść ich artystycznymi i intelektualnymi śladami.
HARMONOGRAM
Uwaga: na wystawie będą prezentowane fotografie, które zawierają elementy nagości.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.