Wydarzenie było
Artystka i kuratorka, które znają to miejsce w całym jego spektrum towarzyskim, rzemieślniczym, organizacyjnym, postarają się nakreślić pełny obraz doświadczenia, jakim jest spędzanie czasu w szkole szkła ukrytej z dala od cywilizacji, na farmie drzew w Górach Kaskadowych w stanie Washington.
Spotkanie będzie urozmaicone krótkim przeglądem filmów, w których uczestniczki i uczestnicy programów artystycznych i edukacyjnych w Pilchuck Glass School opowiadają o sobie, swojej pracy oraz o tym szczególnym dla społeczności osób skupionych wokół medium szkła miejscu. Zobaczymy też sam proces powstawania wybranych dzieł i obiektów, który często jest prawdziwym, emocjonującym widowiskiem.
Mika Drozdowska i Joanna Stembalska z BWA Wrocław swoim pobytem w Pilchuck Glass School latem 2022 roku zainicjowały program rezydencyjny dla kuratorek i kuratorów. Autonomous Zones, czyli Strefy Autonomiczne, pierwszą odsłonę miały w Traver Gallery w Seattle. Prace przebyły długą drogę z deszczowej stolicy stanu Washington do Wrocławia, żebyśmy mieli okazję zobaczyć najbardziej nowatorskie, odważne, osadzone w problematyce współczesnego życia prace 25 artystek i artystów, uczestników programu rezydencyjnego Emerging Artist In Residency w Pilchuck Glass School.
O prowadzącej:
✹ Marzena Krzemińska – artystka pracująca z medium szkła, obecnie Dziekan na Wydziale Szkła i Ceramiki na wrocławskiej ASP im. E. Gepperta. Laureatka wielu grantów i nagród (m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Dolnośląskiego, stypendium artystycznego w Pilchuck Glass School). W 2014 roku uczestniczyła w rezydencji artystycznej w North Land Creative Glass Centre w Lybster w Szkocji, organizowanej przez prof. Jane Bruce Pratt Institute, NYC, USA, gdzie wróciła w 2015 i 2016 roku. Zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień (m.in. dwukrotne wyróżnienie w ramach Warm Glass Prize w Wrighton, Wielka Brytania, pierwsza nagroda w ramach „Talente 2015” w Monachium, Niemcy, drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „Emerge 2016”, organizowanym przez Bullseye Project, Portland, OR, USA, gdzie w 2018 pokazywała swoje prace na wystawie „Break, Mend, Fold”, „Silver Award” na Toyama International Glass Exhibition w Japonii). W 2019 prowadziła warsztaty w Urban Glass Studio w Nowym Jorku, a w 2022 w Pilchuck Glass School. W 2022 otrzymała nagrodę „Bullseye Glass Co. Artist Appreciation Award”.
Do Pilchuck Glass School wracała wielokrotnie. Miejsce to stało się bardzo ważnym punktem w historii jej kariery, pomagając wypracować autorskie, często niezwykle wymagające technicznie metody pracy z medium szkła, w wyniku których powstają prace niejednoznaczne, subtelne, przypominające momentami szlachetne gatunki papieru lub tkaniny. Dwie z prac Marzeny z cyklu „Emotions” można zobaczyć na wystawie Autonomous Zones, czynnej do 29 stycznia 2023 roku.
✹ Więcej o wystawie:
→ https://bwa.wroc.pl/wydarzenie/autonomous-zones/
Wystawa jest częścią programu Międzynarodowego Roku Szkła 2022.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.