„Ptasie radio” – warsztaty rodzinne z Magdą Weber, Martą Konieczną i Łukaszem Iwaniukiem
Jak brzmi park wczesną wiosną? Już w niedzielę, 11 maja, będzie można przekonać się o tym podczas warsztatów rodzinnych, które zorganizujemy w parku im. Lesława Węgrzynowskiego w ramach programu „Postęp a Sezony w parku”.
Zapraszamy na warsztaty rodzinne, by razem z nami nasłuchiwać dźwięków w parku im. Lesława Węgrzynowskiego. Rozpoczną je ćwiczenia z głębokiego słuchania, przygotowane przez Martę Konieczną. W ten sposób osoby uczestniczące wyostrzą jeden ze swoich zmysłów – słuch. Słuchając ptaków, spróbują też je naśladować i opisać wydawane przez nie dźwięki. Wraz z Łukaszem Iwaniukiem będą z kolei rozpoznawać i nazywać występujące w parku gatunki ptaków, a także pracować nad ich opisem, który w ten sposób stanie się audiodeskrypcją. Zapis tych działań posłuży jako podstawa do stworzenia artystycznego słuchowiska, opierającego się na improwizacji, nagraniach terenowych i audiodeskrypcji.
Czym jest audiodeskrypcja? Podążając za definicją, audiodeskrypcja to przekazywany drogą słuchową osobom niewidomym i słabowidzącym werbalny opis treści wizualnych. Audiodeskrypcja daje możliwość odbioru sztuki wizualnej, np. malarstwa, dlatego też stosowana jest m.in. w muzeach.
Grupa wiekowa: 10-14 lat plus osoba dorosła do współpracy. Praca odbywać się będzie w zespołach dwuosobowych.

Marta Konieczna – krytyczka muzyczna i animatorka kultury dźwiękowej. Współkuratorka i producentka cyklu warsztatowo-koncertowego Canti Spazializzati. Wcześniej redaktorka magazynu o muzyce współczesnej „Glissando”. Publikuje na łamach „Ruchu Muzycznego”, jej teksty ukazały się też w „Dwutygodniku”, „Krytyce Politycznej” oraz „Mint Magazine”. Ukończyła licencjat na kierunku muzyka w mediach na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz studia magisterskie z muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Na co dzień pracuje we Wrocławskim Instytucie Kultury.
Łukasz Iwaniuk – nauczyciel biologii w V Liceum we Wrocławiu, chiropterolog (badacz nietoperzy) i popularyzator wiedzy przyrodniczej. Niegdyś wykładowca akademicki (Zarządzanie środowiskiem przyrodniczym) i artysta kabaretowy (kabaret Neo-Nówka). Prowadzi rodzinne wykłady i wycieczki przyrodnicze dla Wrocławskiego Instytutu Kultury, a także Dyskusyjny Klub Filmowy w Czasoprzestrzeni. Co miesiąc występuje też w Antykabarecie „Dobry wieczór we Wrocławiu”, w którym opowiada o tajemnicach przyrody. Skończył studia w dawnym Zakładzie Ekologii Ptaków na Uniwersytecie Wrocławskim i wydaje mu się, że poradzi sobie ze światem ptasich głosów.
Magdalena Weber – artystka, graficzka, animatorka kultury. Od 2018 roku związana w BWA Wrocław, gdzie współtworzy dział edukacji. Od 2021 roku pełni tam też rolę koordynatorki dostępności. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (Mediacja Sztuki, Grafika). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Wrocławia. Od 2017 roku współtworzy Printcard Wrocław – międzynarodowy projekt wymiany prac graficznych. Brała udział w wielu międzynarodowych przeglądach grafiki artystycznej.
Bariery: miękkie podłoże. Dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia na język PJM, napisz do nas tydzień wcześniej na adres: dostepnosc@bwa.wroc.pl.
Zapisy: pod adresem m.weber@bwa.wroc.pl do 8 maja lub zajęcia wszystkich miejsc. Dokładny harmonogram zostanie przesłany po potwierdzeniu zapisu na warsztaty.
Wydarzenie organizowane jest w ramach drugiej edycji programu publicznego „Postęp a Sezony w parku”. W jego ramach odbędą się też spacery, wykłady oraz działania artystyczne dla dorosłych i rodzin z dziećmi.
Od wiosny do jesieni tego roku zapraszamy do parku im. Lesława Węgrzynowskiego, sąsiadującego z przyszłą siedzibą BWA Wrocław, by poznać tę okolicę historycznie, społecznie i przyrodniczo. Wsłuchamy się w dźwięki otoczenia, porozmawiamy o industrializacji tego obszaru, zastanowimy się nad jego współczesnością. Do programu zaprosiłyśmy specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, artystki i artystów, architektki i architektów, by wraz z mieszkańcami i mieszkankami odkryć to miejsce na nowo – opowiada Iwona Kałuża, Joanna Synowiec i Magdalena Weber, kuratorki programu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.