Rondino Wiosna – Kontrakt Rysowników
Podobno najpiękniejszy widok na zachód Słońca we Wrocławiu możemy zobaczyć ze wzgórza Sośnik w Lesie Rędzińskim. Musimy to sprawdzić!
Przez wiosenny las rozświetlony skośnymi promieniami Słońca, wśród głosów popołudniowo bezczynnych ptaków, przejdziemy przez Las, Polanę i Nowe Ekosystemy na wzgórze Sośnik, aby podziwiać widok zachodzącego Słońca. Małgorzata Piszczek zwróci naszą uwagę na zmianę w otoczeniu, jaka zaszła od czasu zimowego spaceru.
Najpiękniejszy widok wymaga odpowiedniej oprawy. Zabierzcie kocyki piknikowe bo usiądziemy na trawie i będziemy go celebrować.
Oprawa to także rama krajobrazowa. Czy jest ona wystarczająco piękna? Czy warto coś poprawić? Narysujecie to! Monika Konieczna poprowadzi warsztaty rysunkowe. W Kontrakcie Rysownika zawarta jest klauzula: każdy z nas jest artystą.
Spacer poprowadzi Małgorzata Piszczek.
Pinezka do miejsca zbiórki TU.
O projekcie Rondino: Las Rędziński to ekosystem sąsiadujący z Wrocławskimi Polami Irygacyjnymi. Jest głównym bohaterem cyklu spacerów artystyczno-badawczych, organizowanych przez BWA Wrocław. Tajemniczy tytuł nawiązuje do średniowiecznej nazwy Lasu Rędzińskiego: Randino.
Małgorzata Piszczek o sobie:
Jestem przyrodniczką (biologia na Uniwersytecie Wrocławskim, 1989) i architektką krajobrazu (Podyplomowe Studium Architektury Krajobrazu na Politechnice Wrocławskiej, 2002).
Pracuję jako projektantka terenów zieleni, ogrodniczka i edukatorka przyrodnicza. Prowadzę szkolenia na temat adaptacji miast do zmiany klimatu dla samorządów, organizacji pozarządowych i aktywistów oraz przyrodnicze spacery edukacyjne.
Działam społecznie na rzecz ochrony przyrody i klimatu we Wrocławiu. Jestem członkinią Społecznej Rady Parku Grabiszyńskiego – nieformalnej grupy, która współpracuje z Zarządem Zieleni Miejskiej we Wrocławiu na rzecz wypracowania właściwych standardów pielęgnacji zieleni w Parku i mieście.
Jestem również przewodniczącą Rady ds. Parku Grabiszyńskiego przy ZZM. Inne bliskie mi inicjatywy to Wrocławska Przyroda, która opracowała listę cennych terenów przyrodniczych we Wrocławiu i w ramach Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu działa na rzecz objęcia ich ochroną, oraz Stowarzyszenie Ochrony Drzew miastoDrzew, którego jestem przedstawicielką.
Staram się przekazać ludziom mój zachwyt przyrodą i trochę wiedzy o jej mechanizmach. Uważam, że czułość dla przyrody i jej poznanie pomaga budować relacje nie tylko z naturą, ale i sobą samym. Motywuje też do dbałości i walki o trwanie świata, którego czujemy się częścią.
Monika Konieczna:
Urodzona w 1978 roku we Wrocławiu. W latach 1999-2005 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP. Dyplom z malarstwa zrealizowała w pracowni prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego.
W swojej pracy twórczej nawiązuje do mitów, archetypów i rytuałów, tworząc je w nowym osobliwym dla siebie porządku, przez to, co osobiste nawiązuje do tego, co wspólne. Interesuje ją pamięć miejsca, pamięć indywidualna i zbiorowa. Motyw natury i związany z nim cykl wzrostu i obumierania stanowi od czasu studiów na Akademii ważną część jej twórczości. Od 2003 roku bierze udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Wypowiada się poprzez malarstwo, instalacje wizualne w przestrzeni oraz performens. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.