Wydarzenie było
Zapraszamy do galerii BWA Wrocław Główny, gdzie w czwartek 14 września spotkamy się z prof. dr hab. Irmą Koziną. Specjalizująca się m. in. w dziejach architektury XIX i XX w. historyczka sztuki i wykładowczyni podejmie problem kształtowania się specyfiki górnośląskiego krajobrazu architektonicznego jako efektu zmiennych uwarunkowań polityczno–gospodarczych. Tłem do wykładu będzie wystawa „Wydobycie” Michała Łuczaka.
Architektura osiedli robotniczych to nieodłączny element krajobrazu Śląska, który za pomocą fotografii Michała Łuczaka prezentowany jest na wystawie Wydobycie w galerii BWA Wrocław Główny. Jego prace pokazują wpływ kopalni na ludzkie ciało, architekturę i kulturę materialną. Są one punktem wyjścia do spotkania wokół architektury Górnego Śląska, której tożsamość budowana jest w dużej mierze w oparciu o naturalne zasoby, jakim jest węgiel i jego wydobycie.
Podczas wykładu zaprezentowany zostanie materiał wykorzystany zarówno w wydanej w 2019 roku książce Ikony architektury w województwie śląskim w XX i XXI wieku, jak też w cyklu filmów zrealizowanych we współpracy z reżyserem filmów dokumentalnych – Pawłem Wilkołkiem.
O prowadzącej:
Irma Kozina: prof. dr hab., związana stałym zatrudnieniem z ASP w Katowicach. Historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 1988 roku wykładająca zagadnienia sztuki współczesnej i historii designu w wyższych uczelniach w Katowicach, Gliwicach, Krakowie i Warszawie.
Stypendystka fundacji Gerda Henckel Stiftung oraz DAAD, autorka artykułów i książek traktujących o sztuce nowoczesnej i współczesnej, modzie, designie i historii miast. Napisała m. in.: Pałace i zamki pruskiej części Górnego Śląska w latach 1850-1914 (2001), Chaos i uporządkowanie. Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763-1955 (2005), Art déco (2013), Ikony dizajnu w województwie śląskim (2012), Polski Design (2014), Historia mody od krynoliny do mini (2017), Ikony architektury w województwie śląskim w XX i XXI wieku (2019). W latach 2012-2019 prowadziła rubrykę Ikony designu w wydawanym przez warszawski SARP czasopiśmie „ARCH”.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.