Wydarzenie było
Contakids to przeznaczona dla rodzin z małymi dziećmi metoda pracy z ciałem. Warsztaty prowadzone tą metodą zakładają cielesny kontakt i zabawę. Zapraszamy na warsztaty Contakids z Anną Wańtuch, które towarzyszą wystawie “matka ziemia”.
Twórcą Contakids jest izraelski tancerz, choreograf i pedagog Itay Yatuv. Warsztaty prowadzone tą metodą zakładają cielesny kontakt i zabawę. Celem warsztatów jest budowanie relacji opartej na bliskiej więzi między rodzicem a dzieckiem, wspieranie dziecka w rozwoju motorycznym dzięki wsparciu osoby dorosłej, ośmielanie do podejmowania działań ruchowych poprzez zabawę oraz eksplorowanie upadku – czynnika, który, poprzez zawarte w nim ryzyko, dodaje odwagi.
Contakids oferuje rodzaj bliskiego spotkania między rodzicem a dzieckiem lub całą rodziną. Podczas warsztatów każdy pracuje we własnym tempie i według własnych potrzeb. Skupiamy się tylko na sobie, relacji z dzieckiem i cielesności. To również rodzaj społecznej fiesty, dającej możliwość podpatrywania innych dzieci i przekraczania swoich ograniczeń poprzez wspólne ćwiczenia przy akceptacji grupy.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku +/- 18 miesięcy – 5/6lat. Nie są to sztywne ramy, zwłaszcza w przypadku, gdy uczestniczy rodzeństwo. W tej sytuacji bardzo często starsze dziecko przejmuje rolę opiekuna i ćwiczy „jak” rodzic. Wiek został podany ze względu na posiadanie kluczowych umiejętności takich jak samodzielne poruszanie się oraz rozumienie prostych komunikatów. Drugim aspektem jest potrzeba kontaktu z rodzicem, która powyżej 5 roku życia zamienia się w potrzebę przebywania raczej wśród rówieśników, ale uznajemy zasadę, że każde dziecko przechodzi różne etapy w różnym czasie i ma za sobą różne doświadczenia, dlatego ramy wiekowe są jedynie orientacyjne.
Anna Wańtuch – tancerka, performerka, pierwszy certyfikowany nauczyciel metody Contakids w Polsce. Ukończyła PINK Training Segni Mossi, kurs Ruchu Rozwijającego Sherborne (I stopień) oraz Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności Taniec Współczesny. Od 2012 eksperymentuje z ruchem dorosłego z dzieckiem w ramach performansów Postnatal Project. Wzięła ze swoją rodziną udział w warszawskiej wersji „Familly affair” grupy Zimmerfrei w 2015 roku. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2019 oraz 2018 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. W ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa pracowała nad autorskim formatem performansu choreograficznego z udziałem rodzin z małymi dziećmi (premiera: 12 grudnia 2020), który następnie został zaprezentowany w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Dzięki współpracy z Fundacją Performat projekt zaistniał również w programie „Scena dla tańca” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Została zakwalifikowana do programu choreograficznego ATLAS na Festiwalu ImPulsTanz w 2021 roku w Wiedniu, gdzie rozpoczęła pracę nad performansem „Mothersuckers: Production about reproduction” dotyczącego problematyki macierzyństwa. Stypendystka programu Kultura Polska na Świecie Instytutu im. Adama Mickiewicza.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.