Wielka Wystawa. Wykład Iwony Kałuży o innowacji w PRL
Zapraszamy na wykład Iwony Kałuży, rozpoczynający cykl wydarzeń o nazwie Postęp. Po krótkim omówieniu wystawienniczej tradycji, skupimy się na Krajowej Wystawie Wynalazczości i Postępu Technicznego. Opowiemy o artystach związanych z realizacją wystawy, architekturze pawilonowej, jak i ich zmaganiami z ideologią.
„Jak to przyjemnie architektowi, gdy o swoich pracach mówi ogólnie plastyka, tak gruntownie w dziedzinie prac nad wystawami zatarła się różnica między architektami i współpracującymi malarzami, grafikami i rzeźbiarzami” – pisał w 1956 roku Jerzy Hryniewiecki, w dwa lata po odbywającej się we Wrocławiu Krajowej Wystawie Wynalazczości i Postępu Technicznego.
1954 rok był dla Wrocławia okresem wzmożonego zainteresowania postępem, który podyktowany był ogromną wystawą o innowacji w powojennej Polsce. Przy czym, nie pierwszy raz odniesiono się do wystawy jako medium i narzędzia komunikacji na szeroką skalę. Wystawy rzemieślniczo-przemysłowe to tradycja z XIX wieku.
Zastanowimy się czy fantazyjna aranżacja pawilonów, fotomontaż, dekoracje malarskie i inne „efekty specjalne” wystaw o propagandowej wymowie przyciągały na masową skalę. Czy, jak odnoszą się twórcy wystawy Europa II, wszechobecne napisy były skutecznym i perswazyjnym językiem ze społeczeństwem?
Wydarzenie jest częścią programu publicznego Postęp a Sezony. W cyklu Postęp wspólnie z naszymi odbiorcami i zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad innowacją i dynamiką zmian. Poruszymy współcześnie nurtujące nas pytania, ale też wrócimy do czasów minionych. O tym co jest globalne, opowiemy w kontekście lokalnym.
Program publiczny Postęp a Sezony dofinansowano z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2024.