Wykład „Zapach śmierci” i spacer zapachowy po Wrocławskich Polach Irygacyjnych
Zapraszamy na wydarzenie z perfumiarką Moniką Opieką-Nowak, która opowie o wielu zwyczajach zapachowych dotyczących ceremonii pogrzebowych na świecie. Dowiecie się jak pachniała śmierć w kulturze słowiańskiej i będziecie mogli doświadczyć zmysłowo wielu zapachów, które Monika skomponowała specjalnie na to spotkanie.
Śmierć jest wydarzeniem tak mocnym, że nie ma na świecie kultury, która by w jakiś sposób jej nie rytualizowała. Zapach jest często niezbędnym rytuałem podczas obrzędów pogrzebowych. Silny zapach indolu, który wydobywa się ze zwłok jest informacją o końcu życia na ziemi, jest również podstawą do kulturowej dyskusji o śmierci. Wykładem i spacerem rozwijamy temat dyskusji, którą rozpoczął w galerii Dizajn BWA Wrocław Kuba Maria Mazurkiewicz. Jego wystawa Wyobraźnia funeralna. Wobec polskiego prawa pogrzebowego 1959-2021 miała tu miejsce na przełomie 2021 i 2022 roku.
W wielu kulturach od starożytności do dzisiaj podczas ostatniego pożegnania celebruje się wiele zapachów, najczęściej są to kadzidła oraz kwiaty. Perfumy pomagają duszy zmarłego w jej duchowej podróży, dym kadzidła pomaga unosić się duszy do góry, do nowego świata natomiast zapach kwiatów jest przyjemny dla napotkanych bóstw.W starożytnym świecie ciała najczęściej były palone na stosach. W Egipcie palono symbolicznie feniksa, który płonął na stosie aromatycznych przypraw, by ponownie odrodzić się w popiele. Kiedy stos już wygasał dogaszano go winem a kości zbierano, myto w winie i perfumowano by przechowywać je w urnie.
W poranek po wykładzie o zapachach śmierci wyjdziemy na spacer po Wrocławskich Polach Irygacyjnych. Rok temu Monika Opieka-Nowak współtworzyła wystawę Pole Regeneracji, na którą skomponowała kilkanaście zapachów naturalnych pól irygacyjnych. Podczas spaceru Monika opowie czym się kierowała tworząc te kompozycje, a również o dobroczynnych właściwościach zapachów natury dla człowieka.