Zobacz budynek przyszłej siedziby BWA Wrocław! Święto Wrocławia 2024
W dawnym Breslau była to hala montażowa i naprawcza Kraftpostu – zmotoryzowanej poczty, a także żółtych autobusów wożących mieszkańców Dolnego Śląska do okolicznych miejscowości. To tam, przy ul. Kolejowej 63, w przeciągu kilku kolejnych lat powstanie nowa galeria sztuki BWA Wrocław. W Święto Wrocławia po raz pierwszy zapraszamy do 1400 m² przyszłej przestrzeni wystawienniczej.
Niezwykła hala, znajdująca się w okolicy ulicy Tęczowej, zaledwie 500 metrów od placu Legionów i nieco ponad kilometr od Rynku będzie nie tylko miejscem wystawienniczym. W założeniu nowe BWA Wrocław ma stać się instytucją łączącą w sobie wiele funkcji. Jakich? Dowiecie się w niedzielę 16 czerwca w budynku przyszłej siedziby naszej instytucji.
W ramach wydarzenia: oprowadzanie, wykład o historii hali i przyszłym BWA, prezentacja instalacji Anny Szpakowskiej-Kujawskiej oraz spacer po parku im. Lesława Węgrzynowskiego.
Harmonogram wydarzenia:
- 12:00–12:20 o historii miejsca opowie Iwona Kałuża – kierowniczka ds. edukacji i opieki nad widzem w BWA Wrocław, historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu,
- 12:20–12:40 ideę oraz plan funkcjonalny nowego centrum sztuki współczesnej przedstawi dyrektor BWA Wrocław, Maciej Bujko,
- 12:40–13:00 zaprezentujemy projekt najnowszej instalacji artystycznej Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, która powstaje na osiedlu Nowa Kolejowa,
- 13:00–13:20 o relacji nowej siedziby z parkiem opowie dyrektorka programowa BWA Wrocław, Katarzyna Roj,
- 13:20–14:15 oprowadzanie po budynku hali Kraftpostwerk, placu i parku z Maciejem Bujko i Katarzyną Roj,
- 14:15–14:45 spacer po parku im. Lesława Węgrzynowskiego w ramach projektu Goethe-Institut, Fundacji Bęc Zmiana i Zentrum für Kunst und Urbanistik Berlin „Laboratorium Badań nad Szczęściem. Życie po Komfortocenie”. O idei projektu opowie Katarzyna Roj.
Do hali mogą wjechać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, będzie także toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.
Na miejscu będzie dostęp do darmowej wody do picia #PijKranówkę. Zabierzcie swoje bidony na wodę.
Będzie tłumaczenie na PJM z Aleksandrą Szalek-Palmowską z Fundacji Katarynka.
W hali występuje wysokie stężenie pyłu w powietrzu.
- Organizator: BWA Wrocław Główny Galerie Sztuki Współczesnej, Gmina Wrocław
- Partnerzy: PFR Nieruchomości, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, CUDO Kombucha