Marcel Proust, największy powieściopisarz XX wieku, autor quasi-autobiograficznego literackiego arcydzieła W poszukiwaniu straconego czasu, określał swój tekst mianem „teleskopu” nakierowanego na jego życie. Przybliżającego dalekie, niezrozumiałe, dosłowne oraz metaforyczne elementy budujące jego rzeczywistość. Swoisty „teleskop” uwypuklał detale oraz odkrywał ich prawdziwe znaczenie. Obnażał problemy, niewygodne i bolesne momenty, dzięki czemu autor był w stanie je zaakceptować, wyciągnąć wnioski, poczuć ulgę i iść dalej – lepszy, oczyszczony.
Taki mechanizm analizy codzienności wykorzystuje w swojej strategii artystycznej młoda ukraińska artystka pracująca w szkle – Ganna Grudnytska. W przypadku Prousta tekst literacki stał się strukturą, przestrzenią w obrębie, której artysta analizował siebie. U Ganny takim narzędziem stają się małe szklane obiekty oraz tworzone z ich pomocą czasem surrealistyczne, innym razem bardzo klasyczne w swojej kompozycji, instalacje.
kuratorka: Dominika Drozdowska
ścieżka dźwiękowa: Isaienko Dmytro
zdjęcia na wystawie: Alicja Kielan
identyfikacja wystawy: Kama Sokolnicka
***
Teleskop
Ganna Grudnytska
23.02 – 14.04.2018
wernisaż: piątek, 23.02.2018, godz. 19:00
O artystce
Ganna Grudnytska
Urodziła się w 1991 roku w Kijowie (Ukraina). Ukończyła trzy lata studiów we Lwowie, na Wydziale Szkła na Akademii Sztuk Zdobniczych. Później studiowała na Wydziale Szkła i Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w pracowni projektowania szkła prof. Małgorzaty Dakewskiej (2013-2016).
W 2017 roku otrzymała tytuł magistra sztuki. Pracownik naukowy Wydziału Szkła i Ceramiki w latach 2016-2017. Tworzy szklane przedmioty i instalacje, najczęściej używając „kopii” otaczających ją rzeczy w codziennym życiu. Postawa artystyczna Ganny zbliżona jest podejścia brytyjskiej artystki Rachel Whiteread. To, co najbardziej intryguje mnie w tej technice to umiejętność „szpiegowania” własnego życia przez szybę – mówi o sobie artystka.