Program BWA na 2024
Zastanawiacie się jakie wystawy zobaczycie w 2024 w naszych galeriach i co będzie się działo poza galeriami? Jak co roku przygotowaliśmy dla was różnorodny program, zharmonizowany ze zmiennością pór roku.
W 2024 roku działamy w trzech galeriach oraz jednej, dodatkowej przestrzeni na Dworcu Głównym. Galeria Dizajn jest remontowana i otworzy się ponownie w 2025 roku. Ale nie ograniczamy się tylko do przestrzeni galeryjnych, kontynuując działania związane z Wrocławskimi Polami Irygacyjnymi oraz cykle takie jak Dzika Glina czy Laboratorium Badań nad Szczęściem. Możecie się również spodziewać wystawy w ramach Programu Artystycznego MFF Nowe Horyzonty a także kolejnej, okołofilmowej, towarzyszącej American Film Festival. Pojawią się również dwa nowe cykle, a także rozwiniemy część edukacyjno-warsztatową skierowaną do dzieci i osób opiekuńczych.
BWA Wrocław Główny
W przestrzeniach wystawienniczych BWA Wrocław na Dworcu Głównym 10 maja otworzy się wystawa Olbrzymki. Zobaczymy na niej prace pięciu wybitnych artystek związanych z Dolnym Śląskiem: Bożenny Biskupskiej, Urszuli Broll, Ewy Ciepielewskiej, Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej i Ewy Zarzyckiej. Artystki, które pracują z innymi mediami, łączy etos życio-tworzenia: zaangażowanie w pracę kolektywną, kreowanie miejsc sztuki i środowisk artystycznych. Wystawę kuratorują Tomek Pawłowski-Jarmołajew i Agnieszka Rayzacher.
Jesienią w BWA Wrocław Główny otworzymy wystawę zbiorową Świątynia Baśni. W kolejną podróż do przeszłości zabierze nas Joanna Kobyłt. Punktem wyjścia do prezentacji prac współczesnych artystów będzie nieistniejąca już Sagenhalle, czyli Świątynia Legend ze Szklarskiej Poręby. Prezentowano w niej przedstawienia karkonoskiego Ducha Gór.
SIC!
W tym roku w galerii SIC! zaprezentujemy wystawy indywidualne Aleksandry Liput, Anny Kędziory i Kasi Fudakowski, które problematyzować będą kwestie choroby i wierzeń ludowych i systemowych (Liput), relacji człowieka z rzeką (Kędziora) i związki między władzą, energią elektryczną i kulturą (Fudakowski).
Zbiorowa wystawa Jak rozmawiać z płanetnikami, kuratorowana przez Joannę Glinkowską, również opowie o wodzie, ukazując konsekwencje ingerencji człowieka i przemysłu w środowisko wodne.
Studio
W Studio do 16 czerwca możecie oglądać indywidualną wystawę Yuriya Bileya EUROPA II. W czerwcu, jak co roku, otworzymy dla was Studio Queer. Razem z Wrocławskim Festiwalem Dumy będziemy zapraszać was na spotkania, debaty i warsztaty towarzyszące Miesiącowi Dumy.
W Studio zobaczycie również dwie wystawy towarzyszące festiwalom filmowym. W tym roku wystawę Kroki w ramach Sceny Artystycznej MFF Nowe Horyzonty zaprezentują Stach Szabłowski i Emilia Orzechowska.
Historie trzech kobiet, osadzone w trzech różnych epokach, które spinać będą fotografie amerykańskiej pionierki z Wyoming Lory Webb Nichols, zobaczycie jesienią jako część artystyczną American Film Festival. Kuratorami tej wystawy będą Dominika Prejdova i Łukasz Rusznica. Opowieść o Ameryce z przeszłości łączyć się będzie ze współczesnymi wizjami Stanów Zjednoczonych, oferowanymi przez twórców filmowych w ramach programu AFF.
Co ma wspólnego program instytucji z sezonami i porami roku?
Program publiczny: Postęp a Sezony
W tym roku poszerzamy nasz program o dwa nowe cykle wydarzeń. Sezony to kontynuacja idei kultury regeneracji, spleciona z cyklami pór roku. W ramach programu Sezonów, którego pomysłodawczynią jest Joanna Synowiec, odbędą się spacery, plenery i warsztaty. Najbliższy warsztat z projektowania ogrodu społecznego w duchu permakultury odbędzie się w weekend z 20 na 21 kwietnia. Z kolei w cyklu Postęp porozmawiamy o innowacji i dynamice zmian w kontekście lokalnym. Cykl, który będzie polem do dyskusji o rozwoju w kontekście społecznym, inżynierii czy technologii kuratoruje Iwona Kałuża.