Architektura w służbie regeneracji – spotkanie z Anną Bać i Moniką Bać-Kapałą
W latach 80. XX wieku we wrocławskiej dzielnicy Stare Miasto istniały trzy zespoły kortów tenisowych. Jeden z nich stanowiły zaprojektowane przez Elżbietę Król-Bać w 1986 roku korty przy ulicy Tęczowej. Dziś, ze względu na lokalizację w parku im. Lesława Węgrzynowskiego, w sąsiedztwie którego za kilka lat otwarta zostanie nowa siedziba BWA Wrocław, jest to przestrzeń naszych działań w ramach programu „Postęp a Sezony w parku”. Najbliższe z nich poświęcone zostanie właśnie temu miejscu i jego projektantce.
Filozofia kształtowania przestrzeni. Projekt kortów i jego autorka
W ramach cyklu „Postęp” zapraszamy na spotkanie z Anną Bać – córką Elżbiety Król-Bać, projektantki pawilonów sanitarno-szatniowych przy kortach tenisowych w parku im. Lesława Węgrzynowskiego. Poznamy historię tego miejsca i posłuchamy o pawilonach w kontekście wpływu uwarunkowań fizjofizycznych na kształtowanie przestrzeni miejskiej, ujęciu bliskiemu filozofii projektowania ich autorki.
Po krótkim wykładzie rozpocznie się rozmowa pomiędzy Anną Bać i Moniką Bać-Kapałą dotycząca trzech pokoleń kobiet: projektantki, jej córki i wnuczki. Gościnie będą mówić o ponadczasowej filozofii projektowania ukierunkowanego na potrzeby człowieka, nieuchronnym przemijaniu architektury oraz nadawaniu nowego życia przestrzeniom i ich elementom. Zachęcać też będą do aktywnego włączania się w rozmowę oraz do wymiany informacji wśród lokalnej społeczności i gości.

fot. Marlena Solska

fot. Anna Bać
Anna Bać – architektka i profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, właścicielka pracowni projektowej Synergia. Jest autorką i współautorką ponad pięćdziesięciu zrównoważonych projektów architektonicznych. Promuje oszczędne gospodarowanie zasobami. Zajmuje się zrównoważeniem, regeneracją przestrzeni i pozytywnym wpływem architektury na środowisko. Prowadzi niskoenergożerny tryb życia. Z zamiłowania weganka. Ma dwa psy i trzy koty.
Monika Bać-Kapała – event managerka. Urodzona w Wiedniu, Wrocławianka sercem. Była prezydentka AIESEC Polska. Organizatorka akcji recyklingu „Nadaj rzeczom drugie życie”. Na wskroś pozytywna. Jest efektywną liderką mini społeczności, budowania zespołów i rozwiązywania problemów. Lubi podróże, siłownię i dobre jedzenie.

fot. Agata Kalinowska

Wstęp wolny. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia na język PJM, napisz do nas tydzień wcześniej na adres: dostepnosc@bwa.wroc.pl.
Obecnie nawierzchnia na kortach jest lekko nierówna. Staramy się dostosować ją do potrzeb osób poruszających się na wózku.
Informacje sensoryczne: bodźce zapachowe, bo przyroda kwitnie i pyli, nawet ta w mieście.
Wydarzenie organizowane jest w ramach drugiej edycji programu publicznego „Postęp a Sezony w parku”. W jego ramach odbędą się warsztaty, wykłady, spacery oraz działania artystyczne dla dorosłych i rodzin z dziećmi.
Od wiosny do jesieni tego roku zapraszamy do parku im. Lesława Węgrzynowskiego, sąsiadującego z przyszłą siedzibą BWA Wrocław, by poznać tę okolicę historycznie, społecznie i przyrodniczo. Wsłuchamy się w dźwięki otoczenia, porozmawiamy o industrializacji tego obszaru, zastanowimy się nad jego współczesnością. Do programu zaprosiłyśmy specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, artystki i artystów, architektki i architektów, by wraz z mieszkańcami i mieszkankami odkryć to miejsce na nowo – opowiadają Iwona Kałuża, Joanna Synowiec i Magdalena Weber, kuratorki programu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
