Wydarzenie było
W pierwszym w tym roku wydarzeniu z serii działań z dziką gliną zaplanowaliśmy spotkanie z twórcami, którzy z tą materią pracują na co dzień. Huba Studio, czyli Jakub Ciemachowski i Piotr Kołakowski, tworzą Hubę od 2021 roku. Pracują z materiałami, które wydobywają lokalnie – m.in. z dziką gliną – tworząc ceramiczne obiekty o niepowtarzalnym charakterze. Obiekty te powstają we własnoręcznie zbudowanym piecu na drewno i są efektem współpracy człowieka i żywiołu.
Podczas swojego wykładu opowiedzą o pracy z ogniem podczas wypałów ceramiki we własnoręcznie zbudowanym piecu, który rozpalają drewnem kilka razy do roku. O używaniu lokalnej gleby oraz skał, które w otoczenie ich domu przyniósł przed milionami lat lądolód. Także o tym, że przypadek powoduje najpiękniejsze efekty a cały proces wymaga niezwykłej pokory.
Dzień później zabierzemy łopaty i wiadra i wybierzemy się w plener aby wspólnie odkryć dziką glinę.
Huba zachęca do ponownego przemyślenia wartości, jakie przypisujemy otaczającym nas rzeczom oraz refleksji nad tym, co uważamy za piękne i wartościowe. Tworząc Hubę, nie chcieliśmy otwierać manufaktury, a raczej niewielkie studio artystyczne. Dzięki temu mamy bezpośredni i osobisty kontakt z materiałami, które sami pozyskujemy i przetwarzamy. Zdecydowaliśmy się na wypał na drewno, dzięki czemu w naszej ceramice dużą rolę odgrywa przypadek, a ostateczny wygląd naczyń jest efektem współpracy człowieka i żywiołu - pisze o sobie Huba Studio.
Piotr Kołakowski | Huba Studio: absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki, student programu Erasmus w Royal Academy of Art w Hadze, dwukrotnie nagrodzony Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 i 2013 roku. W 2008 roku otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz został stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci – Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów plastycznych.
Jakub Ciemachowski | Huba Studio: absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. Od dziecka pasjonat nauk przyrodniczych, sztuki i rzemiosła, w tym ceramiki.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.