Kowalscy muszą wypocząć – oprowadzanie kuratorskie z Iwoną Kałużą
Kowalscy muszą wypocząć to wystawa o wypoczynku i jego udziale w procesie humanizacji pracy, która w odniesieniu do Państwowej Fabryki Wagonów „Pafawag” we Wrocławiu jest opowieścią o projektowaniu w wybranym zakładzie pracy. Do zbudowania ekspozycji posłużyły zebrane wśród byłych pracowników pamiątki i druki, a także związane z nimi indywidualne wspomnienia i emocje.
Wycieczki autokarowe, pierwsza kobieca drużyna piłkarska, zjazdy metalowców, proporczyki z wiewiórkami, granie w karty w ośrodkach wypoczynkowych, zdobywanie tatrzańskich szczytów z przewodnikami PTTK – o tym wszystkim opowie Iwona Kałuża, kuratorka wystawy „Kowalscy muszą wypocząć”.
Nie zabraknie niespodzianek! Podczas oprowadzania zaprezentujemy również materiały, które nie zostały wyeksponowane. O ekspozycji, jak i procesie jej tworzenia opowie Iwona Kałuża.
Iwona Kałuża – historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu. Pracuje w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, pełniąc rolę kierowniczki zespołu ds. rozwoju publiczności i widowni. Autorka tekstów o wzornictwie przemysłowym, ze szczególnym uwzględnieniem roli plastyka w przemyśle. Publikuje teksty z zakresu ochrony dziedzictwa materialnego, jak i niematerialnego. Interesują ją takie zagadnienia jak architektura wnętrz, rola zakładów przemysłowych w budowaniu społeczności miejskiej czy budowa środowiska artystycznego w okresie PRL. Uczestniczy w projektach badawczych związanych z kulturą i sztuką na Dolnym Śląsku. W 2017 roku była kuratorką wystawy Mózgi elektronowe. Elwro i jego plastycy. Natomiast w roku 2021/2022 wraz z Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza we Wrocławiu prowadziła projekt Pafawag. 75-lecie i opublikowała artykuł pt. Nowa tożsamość. Przyczynek do badań na przykładzie architektury Państwowej Fabryki Wagonów “Pafawag” we Wrocławiu (wyd. Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, 2022).
- Kuratorka: Iwona Kałuża
- Produkcja i koordynacja: Joanna Sokalska
- Identyfikacja wizualna: Łukasz Walawender
- Patroni Medialni: Notes na 6 Tygodni, Zwykłe Życie, Format
- Podziękowania za udostępnienie materiałów: Stanisław Bobowiec, Łukasz Kujawski, Anna Szpakowska-Kujawska, Ryszard Więckowski, Zbigniew Wojciechowski, Alstom Pojazdy Szynowe Sp. z o.o, Stowarzyszenie Byłych Pracowników „Pafawag”, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu