Wydarzenie było
Na początku lutego w ramach Pobytu studyjnego w galerii Studio BWA Wrocław zamieszkały Weronika Krupa i Paulina Woźniczka, tworzące kolektyw Make Larmo, oraz Weronika Guenther. Artystki na miesiąc przekształciły galerię Studio w swoją pracownię i przyszedł czas na podsumowanie miesięcznego procesu pracy. Zapraszamy Was na porezydencyjną prezentację obu projektów.
Projekt rezydencyjny Weroniki Guenther jest sentymentalną podróżą opartą na wątku migracji z mniejszych do większych ośrodków i z powrotem. W ramach projektu Backtrack artystka rozmawia z osobami migrującymi na terenie Dolnego Śląska. W badaniach towarzyszy jej obiekt-skrzynka, do której można wrzucić list do artystki z własną historią migracyjną. Do 3 marca skrzynka czeka na was w Dizajn BWA Wrocław w godzinach otwarcia galerii.
Instalacja Weroniki jest wielogłosem o powodach, motywacjach, aspiracjach i decyzjach związanych z powrotem do pierwotnego miejsca zamieszkania. Projekt upomina się o Polskę gminną, powiatową, wiejską, która istnieje z dala od powiększających się metropolii, ma swój koloryt i żywotność, ale pozostaje na obrzeżach.
Kolektyw Make Larmo, czyli Weronika Krupa i Paulina Woźniczka, pracowały nad projektem poświęconym światłoczułości, relacji między krajobrazem, jego wpływem na nasze doświadczenie, ale i relacji zwrotnej, energii, jaką oddajemy krajobrazowi swoją obecnością i działaniem.
Bazując na metodach deep listening Pauline Oliveros, osadzały się w okolicznych, dolnośląskich landszaftach. Spacerując po nieoczywistych miejscach, artystki zbierały materiały do instalacji, której ostateczny kształt wyniknął ze współpracy z publicznością.
Wykorzystując materiały, artystki stworzyły tkaninę, której fragmenty poddawały różnym procesom – część z nich niesie na sobie ślad spacerów uczestniczek warsztatów, część zatopiona w trawach, wystawiona na zmienność lutowej pogody spoczywała w Lesie Rędzińskim w trakcie trwania rezydencji.
Podziękowania dla uczestniczek warsztatów: Julii Gawron, Sybilli Kulczyckiej, Zuzanny Gębickiej, Sonii Dąbrowskiej, Jenki Minh za współtworzenie instalacji z Make Larmo oraz Dzikim Przyjemnościom za udostępnienie pracowni.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.