Wydarzenie będzie
W ramach programu „Postęp a Sezony w parku” szykuje się weekend pełen odkryć, tym razem w sąsiedztwie parku im. Lesława Węgrzynowskiego. W sobotnie przedpołudnie, 10 maja, spacerować będziemy po postindustralnym terenie Dworca Świebodzkiego.
Wspólnie ze Stanisławem Łubieńskim wybierzemy się na poszukiwania przyrody w miejscach, które mało przypominają pierwotne puszcze. Dowiemy się, jakie rośliny lubią wyrastać na starych torowiskach, co kiełkuje spomiędzy płyt chodnikowych. Zastanowimy się, dlaczego wybrały takie miejsca i dlaczego nie widujemy ich na parkowych trawnikach czy leśnych ścieżkach. Poszukamy również bardziej ruchliwych organizmów – bezkręgowców i ptaków. Spróbujemy stworzyć przyrodniczą kolekcję przyrody synantropijnej, która żyje tuż obok nas. Spotykamy się o godz. 11:00 na Dworcu Świebodzkim (boczne wejście od ul. Tęczowej przy Szkole Muzyki Nowoczesnej).
Stanisław Łubieński – pisarz, dziennikarz, przyrodnik z zamiłowania. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Prowadzi bloga „Dzika Ochota”, spacery przyrodnicze po Warszawie oraz audycję „Księstwo Ptaków” w Programie 3 Polskiego Radia. Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Autor takich tytułów, jak „Dwanaście srok za ogon”, „Książka o śmieciach” czy „Drugie życie czarnego kota”.
Informacje sensoryczne: bodźce zapachowe, bo przyroda kwitnie i pyli, nawet ta w mieście, niestabilności podłoża.
Zapisy: wstęp wolny. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia na język PJM, napisz do nas tydzień wcześniej na adres: dostepnosc@bwa.wroc.pl.
Wydarzenie organizowane jest w ramach drugiej edycji programu publicznego „Postęp a Sezony w parku”. W jego ramach odbędą się też warsztaty, wykłady oraz działania artystyczne dla dorosłych i rodzin z dziećmi.
Od wiosny do jesieni tego roku zapraszamy do parku im. Lesława Węgrzynowskiego, sąsiadującego z przyszłą siedzibą BWA Wrocław, by poznać tę okolicę historycznie, społecznie i przyrodniczo. Wsłuchamy się w dźwięki otoczenia, porozmawiamy o industrializacji tego obszaru, zastanowimy się nad jego współczesnością. Do programu zaprosiłyśmy specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, artystki i artystów, architektki i architektów, by wraz z mieszkańcami i mieszkankami odkryć to miejsce na nowo – opowiada Iwona Kałuża, Joanna Synowiec i Magdalena Weber, kuratorki programu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.