Wydarzenie było
Zapraszamy na spotkanie z udziałem Yuriya Bileya i Sergiya Bratkova, które poprowadzi kuratorka wystawy Bileya w Studio – EUROPA II – Marta Czyż.
Artystów dzieli kilka pokoleń, ale łączy radykalno–romantyczne podejście do sztuki komentującej historię Ukrainy i praca z medium fotograficznym. Biley i Bratkov podzielą się z nami refleksją na temat życia na emigracji, komentarzami na temat współczesnej Europy oraz wojny w Ukrainie, a także opowiedzą o swoich doświadczeniach i pracach prezentowanych na Biennale w Wenecji, w pawilonach ościennych krajów.
SERGIY BRATKOV – ur. 1960 roku w Charkowie w Ukrainie. Artysta wizualny.
W 1978 ukończył Charkowską Państwową Szkołę Artystyczną. W 1983 ukończył Narodowy Uniwersytet Techniczny w Charkowie. W latach 1994-1997 był członkiem grupy artystycznej Fast Reaction Group (Grupa Szybkiej Reakcji). W 1993 roku wraz z Borisem Michailovym i innymi artystami założył galerię Up/Down. Bratkov przeprowadził się do Moskwy w 2000 roku, a po inwazji na Ukrainę opuścił Rosję, gdzie wykładał sztukę jako profesor Moskiewskiej Szkoły Artystycznej Rodczenki. Z pomocą programu Artist-At-Risk przeniósł się do Niemiec w 2022 roku i obecnie kontynuuje swoją karierę w Berlinie.
Bratkov jest znany ze swoich bezlitosnych, realistycznych portretów przedstawiających postsowieckie życie. Jego fotografie dzieci, robotników i prostytutek wskazują na zbiorową traumę. Jego prace opisywane są jako krytyka radzieckiej ideologii i kapitalistycznych mediów. Artysta pracuje w różnych mediach takich jak malarstwo, fotografia, instalacje, wideo, performance.
Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych w Kunstverein Rosenheim, Niemcy; S.M.A.K. Stedelijk Museum for Actuele Kunst, Ghent, Belgia; BALTIC Centre for Contemporary Art. Gateshead, BALTIC Centre for Contemporary Art; Fotomuseum. Winterthur, Szwajcaria; Canal de Isabel II. Madryt, Hiszpania; Deichtor Hallen. Aktuelle Kunst Haus der Photographie. Hamburg, Niemcy; Pinchuk Art Centre, Kijów, Ukraina.
Artysta brał również udział w wystawach zbiorowych, w tym w 25. Biennale Sao Paolo, Sao Paolo, Brazylia; 50. Pawilon Rosyjski, Wenecja, Włochy; 52 Biennale w Wenecji. Pawilon Ukraiński, Wenecja, Włochy; Manifesta5. San Sebastian, Hiszpania; Rauma Biennale Balticum. Rauma, Finlandia; II; Berlin-Moskwa 1950-2000.Martin-Gropius-Bau. Berlin, Niemcy.
YURIY BILEY – ur. 1988 w Użhorodzie (Zakarpacie, Ukraina). Artysta wizualny i kurator. W 2011 roku ukończył Narodową Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie, Ukraina. Od 2015 roku mieszka i pracuje we Wrocławiu a od 2022 też w Berlinie. Praktyka artysty skupia się na tematach związanych z doświadczeniem emigracji. Interesuje go tekst i wpływ języka jako czynnika kulturowego. Tworzy instalacje, kolaże i prace o charakterze postartystycznym.
Współzałożyciel i członek Open Group (od 2012), kolektyw jest laureatem nagrody specjalnej i głównej PinchukArtPrize (2013, 2015, Kijów). Ich prace zostały zaprezentowane w Ukraińskim Pawilonie Narodowym na 56. Biennale Sztuki w Wenecji (2015). W 2019 r. Open Group był kuratorem Pawilonu Narodowego Ukrainy na 58. Biennale Sztuki w Wenecji. W 2024 r. Open Group reprezentuje Pawilon Polski na 60. Biennale Sztuki w Wenecji.
Biley jest także kuratorem i współzałożycielem dwóch galerii: Detenpyla – Lwów (od 2011) i NOWY ZŁOTY – Wrocław (od 2019). W latach 2022-2023 był nominowany do najważniejszej ukraińskiej nagrody dla młodych artystek/artystów PinchukArtPrize. W 2022 otrzymał nagrodę wrocławskiej Gazety Wyborczej WARTO, oraz nagrodę publiczności Allegro Prize. A w 2023 otrzymał nagrodę im. Wojtka Falęckiego.
Prace artysty były pokazywane m.in. w Stadtmuseum w Berlinie; MSN w Warszawie; Muzeum Emigracji w Gdyni; Muzeum Współczesne Wrocław; Narodowe Muzeum Sztuki w Kijowie; Muzeum Sztuki Współczesnej w Ołomuńcu; KVOST – Kunstverein Ost w Berlinie, BWA Zielona Góra; Galeria Labirynt w Lublinie; PinchukArtCentre w Kijowie; Galeria Raster w Warszawie; Jam Factory Art Center we Lwowie i inne.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.