Tam i z powrotem. Wycieczka śladami Świątyni Legend i Hermanna Hendricha do Szklarskiej Poręby
W ramach wystawy Świątynia Baśnizapraszamy na całodniową wycieczkę śladami Sagenhalle i jej twórcy. BWA Wrocław dzięki współpracy z Kolejami Dolnośląskimi zapewnia bilety PKP na całą podróż.
Wystawa Świątynia Baśni nie powstałaby, gdyby nie inspiracja Sagenhalle i jej twórcą – Hermannem Hendrichem, malarzem i rozkochanym w Karkonoszach przedstawicielu Berlińskiej Secesji. Podczas całodniowej wycieczki do Szklarskiej Poręby odwiedzimy Dolinę Siedmiu Domów, a dokładnie Dom Carla i Gerharta Hauptmannów (oddział Muzeum Karkonoskiego). Dowiemy się więcej o życiu pisarzy, a także o kolonii artystycznej. Opowie nam o tym historyczka sztuki i entuzjastka niemieckiego malarstwa nowoczesnego, dr Małgorzata Gomułkiewicz. Następnie udamy się do miejsca, w którym sto lat temu stała Sagenhalle (Hala baśni) i odwiedzimy dawny dom Hermanna Hendricha.
Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Wycieczka ma charakter całodniowy. BWA Wrocław dzięki współpracy z Kolejami Dolnośląskimi zapewnia bilety PKP na całą podróż. Aby je uzyskać prosimy o punktualne przybycie na miejsce zbiórki (godz. 8:10 w pod zegarem w hali dworca Wrocław Główny).
Plan wycieczki:
8:23 – wyjazd pociągiem z Wrocławia Głównego (dworzec PKP)
11:16 – przyjazd na do Szklarskiej Poręby Średniej
11:30-14:45 – zwiedzanie Domu Carla i Gerharta Hauptmannów (oddział Muzeum Karkonoskiego), wykład Małgorzaty Gomułkiewicz o Sagenhalle i twórczości Hermanna Hendricha i oprowadzanie,
15:00-16:15– zwiedzanie Domu Hermanna Hendricha i dawnego miejsca, w którym znajdowała się Sagenhalle
16:47 – podróż powrotna ze stacji Szklarska Poręba Średnia (bilety zapewnione)
19:47 – przyjazd do Wrocławia
Zabierz ze sobą:
prowiant i wodę
wygodne buty
ciepłe ubranie
Dom Hauptmannów, oddział Muzeum Karkonoskiego
O prowadzących:
Joanna Kobyłt – kuratorka wystawy “Świątynia Baśni” i programu galerii BWA Wrocław Główny
dr Małgorzata Gomułkiewicz – historyczka sztuki, uzyskała tytuł doktora w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania koncentrują się na nowoczesnym malarstwie niemieckim oraz powojennych wrocławskich kolekcjach malarstwa.
Partner wydarzenia:
Koleje Dolnośląskie S.A.
Wejście do willi Hermanna Hendricha będzie możliwe dzięki Politechnice Wrocławskiej. Dziękujemy!