Oświadczenie dotyczące wojny w Palestynie
My, niżej podpisani członkowie i członkinie zespołu BWA Wrocław Galerii Sztuki Współczesnej, stanowczo sprzeciwiamy się przemocy wobec ludności cywilnej zamieszkującej Strefę Gazy oraz wobec osób niosących im pomoc humanitarną.
W Strefie Gazy trwa obecnie wojna i kryzys humanitarny na ogromną skalę. Szacuje się, że w ciągu 6 miesięcy zginęło ponad 33 tysiące Palestyńczyków, z czego 70 procent to kobiety i dzieci. Według ONZ ponad 1,7 miliona Palestyńczyków – z 2,3 miliona mieszkańców terytorium – musiało opuścić swoje domy. Zniszczonych zostało około 60 procent wszystkich budynków w Strefie Gazy. Mieszkańcy Gazy nie mają dostępu do wody, prądu. Głód jest realną perspektywą dotyczącą około 300.000 mieszkańców tego regionu.
2 kwietnia 2024 roku Siły Obrony Izraela ostrzelały konwój organizacji World Central Kitchen, która transportowała żywność dla ludności palestyńskiej. W wyniku ataku zginęło 7 osób, w tym polski wolontariusz Damian Soból.
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych 25 marca 2024 przyjęła rezolucję numer 2728, która wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni obie strony konfliktu podczas Ramadanu oraz zwiększenia przepływu pomocy humanitarnej i wzmocnienia ochrony ludności cywilnej w całej Strefie Gazy. Rezolucja kładzie również nacisk na zniesienie wszelkich barier w świadczeniu pomocy zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Wzywa również Hamas do bezwarunkowego uwolnienia zakładników.
Przyłączamy się do osób i instytucji, które wywierają presję na rząd Izraela i chcą doprowadzić do zawieszenia broni, ratując tym samym setki tysięcy cywilów, w tym zakładników Hamasu. Współczujemy i solidaryzujemy się z rodzinami ofiar ataku Hamasu z 7 października, w którym 1200 osób zginęło, a 250 zostało porwanych i domagamy się uwolnienia zakładników. Odwet i karanie cywilów w Strefie Gazy za działanie Hamasu nie jest jednak sposobem na uwolnienie zakładników.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zobowiązał Izrael do podjęcia wszystkich możliwych kroków, by zapobiec ludobójstwu w Strefie Gazy. Trwa proces, który ma ustalić, czy na terytorium Palestyny dochodzi do ludobójstwa.
My jako pracownicy i pracowniczki instytucji sztuki, osoby związane ze światem kultury, mamy moralny obowiązek stawać po stronie ofiar i aktywnie działać na rzecz pokoju. Nasza postawa jest wywołana empatią i przekonaniem o konieczności zabrania głosu w obliczu wojny, w miejscu tak kulturowo i historycznie związanym z Polską. Zawieszenie broni teraz!
- Maciej Bujko
- Daria Chraścina
- Mika Drozdowska
- Beata Gawrysiuk
- Joanna Glinkowska
- Jakub Jakubowicz
- Agata Kalinowska
- Iwona Kałuża
- Ewa Kiszka
- Joanna Kobyłt
- Daniel Mroczyński
- Berenika Nikodemska
- Marcin Pecyna
- Gabriela Pezda
- Agata Połeć
- Katarzyna Roj
- Magdalena Sierżęga-Dybek
- Joanna Sokalska
- Beata Stadnik
- Joanna Stembalska
- Zofia Straczycka
- Joanna Synowiec
- Patrycja Ścisłowska
- Beata Turek-Józefczak
- Żaneta Wańczyk
- Maja Widera
- Magdalena Weber