Pobyt studyjny III – wyniki naboru
Komisja w składzie Joanna Glinkowska, Joanna Synowiec, Cezary Wicher wybrała artystkę Razalinę Busel na III Pobyt studyjny, który odbędzie się w terminie marzec-kwiecień 2023.
Razalina Busel podczas rezydencji będzie pracowała nad projektem odnoszącym się w nieoczywisty sposób do migracji i przeprowadzki. Artystka chce zaznaczyć pewien rodzaj przejścia – początku życia w nowym miejscu i końca w starym. Odnosi się przy tym do ceremonii pogrzebu i żałoby jako rytuału przejścia, życia w zawieszeniu, limba. Ten aspekt migracji wydaje się być pomijany w powszechnych narracjach, mimo że pożegnanie i żałoba są nieodzownymi przeżyciami w społeczeństwach, których mieszkańcy doświadczyli nieoczekiwanej migracji – szczególnie z terenów objętych katastrofami, wojną czy prześladowaniami politycznymi. Busel chce wykorzystać swój projekt również do pracy z publicznością i wobec tego z bardzo osobistej perspektywy wejść w przestrzeń społecznej straty czy żałoby. Jest to projekt czuły, dotykający tkanek miękkich. Konfrontuje nas nie tylko z poczuciem niepewności, ale też z koniecznością pogodzenia się z tym, że nie mamy wpływu na wszystko, choćbyśmy bardzo chcieli.
W naborze wpłynęło blisko 40 zgłoszeń, większość z nich była bardzo interesująca, mamy jednak tylko jedno miejsce. Dziękujemy serdecznie za wszystkie zgłoszenia!
Razalina Busel (1990) – absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych: Wydział Dizajnu i Sztuki Dekoracyjno-Stosowanej (Wyroby z ceramiki) – 2016 oraz Katedra Historii Sztuki i Krytyki Artystycznej – 2020. W ramach programu wymiany studiowała na Wydziale Rzeźby Konceptualnej i Ceramiki UniwersytetuSztuk Pięknych w Linzu – 2015. Członkini Międzynarodowej Akademii Ceramiki (IAC) w Genewie. Uczestniса międzynarodowych wystaw, sympozjów, plenerów i programów m.in Program Stypendialny Gaude Polonia (2022, 2019), Festiwal Nowoczesnej Ceramiki – TseGlyna, Kijów, Ukraina (2019), Międzynarodowa Wystawa Nowoczesnej Ceramiki CERAmini, Turcja (2018), 54. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu, Polska (2018), Biennale MEMORY BOX, Daugavpils, Łotwa (2017).
Jestem artystką wizualną z Białorusi. Tworzę głównie w medium ceramiki, włączając do swoich prac dźwięk, wideo, fotografię, teksty i ready-made. Eksploruję temat granic, ograniczeń i ochrony. Wykorzystuję wrażenia dotykowe i percepcję słuchową. Staram się, aby moje działania były proste i dostępne. Ważne jest dla mnie stosowanie technik dających możliwość głębszego zrozumienia koncepcji i emocji poprzez materiał.
Razalina Busel
Pobyt studyjny to program Galerii Studio BWA Wrocław. W 2023 roku odbędą się dwie rezydencje w ramach programu. Pobyt studyjny III kierujemy do osób, które przyjechały do Polski z różnych miejsc na świecie, a ich decyzja o wyjeździe była podyktowana sytuacją polityczną czy ekonomiczną. W tym momencie w Polsce są nie tylko miliony osób z objętej wojną Ukrainy, ale też osoby z Białorusi i osoby uciekające przez granicę polsko-białoruską z krajów takich jak Syria, Sudan, Uganda czy Iran. W sztuce przemieszczanie się artystek_ów nie wywołuje kontrowersji. Kiedy belgijskiego pochodzenia artysta wyjeżdża do Afganistanu i robi projekt o tym kraju, odbieramy to jako odkrywanie potencjałów. Chcielibyśmy, żeby takie same warunki miała osoba z Afganistanu czy Ukrainy w Polsce.