Wydarzenia partnerskie: Sztuka Sąsiedztwa i MIASTOmovie 10
Pisaliśmy już o Muzealnym think-tanku, a teraz pora na przedstawienie kolejnych wydarzeń partnerskich nadchodzącej jesieni, które wspiera BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej.
Sztuka Sąsiedztwa
Forum artystycznych działań lokalnych
Między 8 a 15 października 2022 roku Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do wspólnych rozmów o metodach włączania mieszkańców i mieszkanek do swoich okołoartystycznych praktyk. Na uczetsników/czki czekają inspirujące prezentacje i dyskusje, warsztaty wzmacniające kompetencje, a nawet wizyty studyjne w kilku wrocławskich lokalizacjach. W imieniu BWA Wrocław, 8 października Iwona Kałuża zaprezentuje działania na KDMie w bloku konferencyjnym Dobre praktyki na wrocławskich osiedlach.
Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Wydarzenia 8 października będą tłumaczone na Polski Język Migowy oraz – dodatkowo – transmitowane online m.in. na Facebooku BWA Wrocław.
- Organizator: Wrocławski Instytut Kultury
- Partnerzy: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Convivium Berlin e.V., Fundacja Katarynka, SCAL Wrocław – Sieć Centrów Aktywności Lokalnej
MIASTOmovie 10
KWESTIA GUSTU
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie odbywa się pod hasłem KWESTIA GUSTU. Dziesiątą edycją organizatorzy chcą udowodnić sobie i odbiorcom, że o gustach się dyskutuje – i można to robić merytorycznie i z klasą. Festiwal odbywa się w Kinie Nowe Horyzonty. Dyskusja Miasta ładu – miastami piękna. O komponowaniu przestrzeni, moderowana przez kuratorkę BWA Wrocław, Katarzynę Roj odbędzie się 2 października 2022 roku o 16:00.
MIASTOmovie to projekt, w którym film dokumentalny stanowi punkt wyjścia do rozmowy o mieście i refleksji na temat architektury, urbanistyki, wyzwań dla współczesnych organizmów miejskich. Najważniejszym elementem jest coroczny festiwal odbywający się w Kinie Nowe Horyzonty oraz w przestrzeniach Wrocławia.
W ostatnich kilkunastu latach polskie miasta podlegają gigantycznym przemianom. Popłynął do naszego kraju strumień środków unijnych, stymulujących budowę nowych budynków i umożliwiających rewitalizację zdegradowanych fragmentów miast. Polacy zaczęli podwyższać swoją stopę życiową, masowo zaciągając kredyty mieszkaniowe. W szybkim tempie zaczęła się też zmieniać struktura własności obiektów i gruntów w miastach. Ilość procesów zachodzących w krótkim czasie – i wzajemnie się przenikających – wydaje się trudno do łatwego ogarnięcia. Nasze działanie ma wszystkim mieszkańcom polskich miast ułatwiać poruszanie się w gąszczu zmian.
materiały organizatora
- Organizator: Wrocławska Fundacja Filmowa
- Współorganizatorzy: Kino Nowe Horyzonty, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
- Partner Strategiczny: Profit Development
- Dofinansowanie: Gmina Wrocław, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego