14. Konkurs Gepperta – oprowadzania środowe
Kontynuując tradycję środowych oprowadzań po wystawach w galerii BWA Wrocław Główny zapraszamy na kolejne spotkania ze sztuką. Tym razem opowiadać będziemy o pracach finalistek i finalistów wystawy 14. Konkursu Gepperta.
Konkurs Gepperta to szczególne wydarzenie na kulturalnej mapie Wrocławia. Służy nieodmiennie do zbadania pulsu w obrębie medium malarstwa, które tak jak cała pędząca wokół nas rzeczywistość przechodzi różne, czasami dość drastyczne przemiany i podlega trendom. Razem z finalistkami i finalistami tegorocznej edycji przyjrzymy się subiektywnym światom twórczym, które odbijają zbiorowe oraz indywidualne lęki, przeczucia, szczęśliwe, wizjonerskie momenty, ale też traumy i procesy wewnętrznych transformacji. Co ma nam do zaoferowania malarstwo w 2023 roku, albo – jak zadają to pytanie kuratorki wystawy, zmieniając nacisk z medium na osoby artystyczne – o czym opowiedzą nam młodzi twórcy i twórczynie, którzy akurat tym medium się posługują? Chodźcie zobaczyć!

W trakcie oprowadzań środowych spotkacie zarówno Asię Kobyłt, kuratorkę wystawy 14. Konkursu Gepperta, Magdę Weber, która zajmuje się w BWA Wrocław edukacją oraz opieką nad widzem, a także zaproszonych artystów, artystki, gościnie i gości.
- 25 paździenika – Iwona Kałuża
- 8 listopada – Magda Weber
- 15 listopada – Asia Kobyłt i Agata Ciastoń, kuratorka „Czyje głosy są słyszane?” | oprowadzanie łączone
- 22 listopada – Magda Weber
- 29 listopada – Magda Weber
- 6 grudnia – Asia Kobyłt
- 13 grudnia – Magda Weber
- 20 grudnia – Magda Weber
- [przerwa świateczna]
- 3 stycznia 2024 – Magda Weber
- 10 stycznia 2024 – Asia Kobyłt
- 17 stycznia 2024 – Magda Weber
- 24 stycznia 2024 – Asia Kobyłt
Asia Kobyłt – Historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka. Studiowała historię sztuki i kulturoznawstwo. Pisała do czasopism: Obieg, Dwutygodnik, Szum, Architektura i Biznes, współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W latach 2019-2022 była kuratorką kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław.
Punktem wyjścia do jej pracy kuratorskiej jest często kontekst historyczny. Interesuje się medium wystawy jako ideologicznym narzędziem wytwarzania wiedzy oraz stykiem historii wizualności i historii nauk przyrodniczych.
Magda Weber – artystka, graficzka, animatorka kultury. Od 2018 roku związana w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Zajmuje się rozwojem publiczności w Galerii Dizajn BWA Wrocław oraz pełni funkcję koordynatorki dostępności w BWA Wrocław. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu kierunków Mediacja Sztuki oraz Grafika. Tworzy głównie w technice linorytu. Inspiracji poszukuje w ludziach, ich historiach i emocjach.