Artystki_ści Obecni. Likwidacja świadków
Do galerii BWA Wrocław Główny powraca Artysta Obecny, czyli cykl spotkań z autorami_kami prac towarzyszący prezentowanym w niej wystawom.
Historia jest potocznie uznawana za wiedzę egalitarną: ma prezentować daty, fakty, wydarzenia, personalia uczestniczących w nich osób, okoliczności polityczne, przesunięcia granic i wpływów. Dostępna dla wszystkich skalista bryła wiedzy i informacji. Od jakiegoś czasu, wraz ze zjawiskiem, które można nazwać ruchem wykluczonych, dominująca narracja historyczna jest kwestionowana z każdej strony.
Mikrohistorie pozwalają na dojmująco autentyczny kontakt z ludźmi z przeszłości, beznamiętne, nietykalne pomniki stają się polem walki o symbole, pojawiają się nowi bohaterowie i ich niezakłamane biografie, z których wynika, dlaczego zostali pominięci albo byli postaciami marginalnymi. Nawet archiwa są przeglądane pod kątem ich krytycznego czy wizualnego potencjału, obrastając w nowe konteksty.Kolejne pokolenia spoglądają w przeszłość, ale tylko nieliczni mają odwagę upomnieć się o wycinki historii, ważne dla nich najczęściej z powodów osobistych. Mikroskala niuansuje przeszłość do tego stopnia, że czasami wielkie gesty upamiętnienia i ich emanacje nie mają nic wspólnego z konkretnym życiem i biografią, historią domu, miejsca, przestrzeni czy zjawiska.
W rozmowie z Katką Blajchert, Dominiką Macochą, Jakubem Jakubowiczem oraz Przemkiem Piniakiem zastanowimy się, czym jest osobista prawda, tożsamość w kontekście historii wielkiej i mikrohistorii, skąd się bierze potrzeba grzebania w przeszłości i czy bunt wobec ogólno pojętej hierarchii może przybierać postać chocholego tańca. I czy to wyparcie, z którym ludzkość idzie przed siebie jak armia ślepców, niosąc przed sobą fałszywych bożków historii, dotyczy również naszych własnych ciał i najprostszych praw natury.
Artyści_stki: Dominika Macocha, Jakub Jakubowicz, Przemek Piniak, Katka Blajchert
Moderatorka: Agata Kalinowska
Na spotkanie obowiązują zapisy. Prosimy o rezerwację miejsca pod adresem: a.kalinowska@bwa.wroc.pl w tytule wiadomości wpisując Artysta Obecny, a w treści maila imię i nazwisko.
Limit miejsc nie dotyczy osób zaszczepionych na COVID-19. Okazanie zaświadczenia o szczepieniu organizatorom umożliwia udział w wydarzeniu pomimo limitu miejsc.
Kolejne spotkania:
21.07.2021, środa, godz. 18.00 – Likwidacja świadków. Dominika Macocha, Jakub Jakubowicz, Przemek Piniak, Katka Blajchert. Moderacja: Agata Kalinowska
28.08.2021, środa, godz. 18.00 – Upór. Joanna Rajkowska, Ala Savashevich, Kasper Lecnim, Mateusz Kowalczyk. Moderacja: Anna Mituś
10.09.2021, piątek, godz. 18.00 – Wrogościnność. Daniel Kotowski, Paulina Pankiewicz. Moderacja: Anna Mituś
O wystawie Nagi nerw. Studio Mistrzyni Joanny Rajkowskiej
Studio Mistrzów to przegląd najciekawszych zjawisk młodej sztuki współczesnej, organizowany od 2012 roku przez BWA Wrocław. Dzięki niemu możliwe staje się spotkanie artystów i artystek, którzy zaliczani mogą być do klasyków współczesności, z twórcami i twórczyniami młodego pokolenia. Formuła Studia narzuca mistrzowi lub mistrzyni rolę kuratorską i zadanie wyboru, a następnie pracy z wybranymi do udziału w projekcie osobami.
Zaproszenie do prowadzenia aktualnej edycji Studia Mistrzów przyjęła Joanna Rajkowska, jedna z najgłośniej dyskutowanych w Polsce dziś artystek współczesnych.
Wystawa Nagi Nerw opisuje rzeczywistość drugiej dekady XXI wieku roku, ryzykując zaangażowanie w życie, jego ulotność i kruchość, jego śmiertelność. Używamy materialności naszych ciał po to, żeby przeżyć i dokonać zapisu unikalnego momentu i unikalnej sytuacji, jaką chcemy stworzyć na potrzeby Nagiego Nerwu. Chcemy wejść w materię życia bez pancerza i środków bezpieczeństwa, tacy jacy jesteśmy, nieuzbrojeni. Nagi Nerw to odpowiedź jaką dajemy rzeczywistości w poczuciu klęski gatunku i jego kultury – odpowiedź na wspak.
napisała Joanna Rajkowska uzasadniając wybór grona uczestników projektu Studia Mistrzyni.
Artystka zaprosiła do współpracy wyjątkowo liczne grono, bo liczące aż osiemnaście uczestniczek i uczestników – osób, których twórczość wnika w wyjątkowo bezbronny i bezpośredni sposób w najbardziej dotkliwe i problematyczne obszary najbliższej nam współczesności.
Artyści i artystki: Katka Blajchert, Paweł Błęcki, Pamela Bożek, Marianka Grabska, Katarzyna Hołdys, Jakub Jakubowicz, Kamila Kobierzyńska, Daniel Kotowski, Mateusz Kowalczyk, Kasper Lecnim, Paulina Pankiewicz, Dominika Macocha, Przemek Piniak, Magdalena Romanowska, Irmina Rusicka, Ala Savashevich, Agata Siniarska, Viktoriia Tofan.
- Mistrzyni: Joanna Rajkowska
- Kuratorka programu galerii: Anna Mituś
- Producentka: Patrycja Ścisłowska
- Patroni medialni: TOK FM, Polityka, Magazyn SZUM