Dziadka nie ma – rozmowa o książce
Zapraszamy na rozmowę z Michałem Turowskim – autorem książki „Dziadka nie ma”.
W spotkaniu, poza autorem, udział wezmą Anja Franczak – założycielka Instytutu Dobrej Śmierci, a także Kuba Maria Mazurkiewicz, autor wystawy „Wyobraźnia funeralna. Wobec polskiego prawa pogrzebowego 1959-2021”, której wydarzenie towarzyszy.
„Dziadka nie ma” jest książką o pamięci – jej kultywowaniu, ale też gubieniu. O tym, że przeszłość powinno się zostawiać tam, gdzie jej miejsce – za sobą. To powieść o relacjach rodzinnych, meandrach losu i lekcjach, jakie na każdym kroku daje nam życie. To historia dojrzewania i umierania uwieczniona na blaknącej kliszy fotograficznej.
Cała ta opowieść kręci się wokół śmierci mojego dziadka, chociaż wydaje mi się, że nie jest to najważniejszy element tej historii
tłumaczy autor.
Żałoba to wewnętrzna walka tego, co zapamiętujemy, z tym, co chcemy ocalić od zapomnienia dla następnych pokoleń
mówi Anja Franczak.
Dlatego w naszej rozmowie skoncentrujemy się na pamięci i na tym, jak z nią pracować w procesie żałoby. Spotkają się te dwie perspektywy – Michała, autora książki, który pracuje z własnymi doświadczeniami i Kuby, kuratora wystawy, który bada temat wyobraźni funeralnej w kontekście projektowania spekulatywnego.

Osoby uczestniczące:
- Michał Turowski – ex-kurator, ex-wydawca (BDTA, Oficyna Biedota), okazjonalnie muzyk (Mazut, Mazutti, Gazawat), autor wydanego w 2019 roku atlasu napojów energetycznych, w przeszłości felietonista Noise Magazine. „Dziadka nie ma” to jego prozatorski debiut.
- Anja Franczak, towarzyszka w żałobie, doula umierania i założycielka Instytutu Dobrej Śmierci otwiera przestrzeń do otwartej rozmowy, wymiany doświadczeń i poszerzenia horyzontu.
- Kuba Maria Mazurkiewicz – projektant, artysta, organizator przedsięwzięć społecznych i kulturalnych oraz wykładowca. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom magisterski obronił z wyróżnieniem w 2012 roku. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury (2011, 2016), laureat konkursów i uczestnik wystaw w dziedzinie projektowania graficznego (Dobry Wzór, Polish Graphic Design Awards, Projekt Roku). Przez ostatnie dziesięć lat współzałożyciel kilku inicjatyw społeczno-artystycznych (np. Pracownia Struktur Mentalnych, zespół wespół) od 2021 roku prowadzi własną pracownię projektową.
Więcej informacji o wystawie „Wyobraźnia funeralna”.
- Partner: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
- Matronat honorowy: Instytut Dobrej Śmierci
- Patronat honorowy: Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe
- Patroni medialni: Magazyn SZUM, Magazyn Kontakt, Dwumiesięcznik Funeralny MEMENTO