Kowalscy muszą wypocząć – cykliczne oprowadzania wtorkowe
Zapraszamy do galerii Dizajn BWA Wrocław na cykliczne oprowadzania po wystawie „Kowalscy muszą wypocząć. Wystawa o Pafawagu i czasie wolnym”. Oprowadzać was będą na zmianę kuratorka wystawy Iwona Kałuża oraz Magdalena Weber. Cykl oprowadzań startuje 21 marca i trwa do końca wystawy.
Jak na przestrzeni lat zmieniała się relacja pracy do odpoczynku? Kowalscy muszą wypocząć to wystawa o formach spędzaniu czasu wolnego w okresie socjalizmu. W opowieści o Państwowej Fabryce Wagonów „Pafawag” koncentrujemy się na koncepcie równowagi między pracą a odpoczynkiem. Wystawa jest też opowieścią o projektowaniu w wybranym zakładzie pracy. Do zbudowania ekspozycji posłużyły zebrane wśród byłych pracowników pamiątki i druki, a także związane z nimi indywidualne wspomnienia i emocje.
Wystawa ma w znacznej mierze charakter osobisty, ale dla nas, widzów, przedstawia również ponadindywidualne znaczenie. Zebrane materiały to przejawy kultury wizualnej ówczesnego Wrocławia. Wybrane przykłady – projektowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów – tworzą obraz podejścia do wypoczynku w PRL – epoce silnych wpływów politycznych, a zarazem intrygującej, wernakularnej twórczości.

Iwona Kałuża – historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu. Pracuje w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, pełniąc rolę kierowniczki zespołu ds. rozwoju publiczności i widowni. Autorka tekstów o wzornictwie przemysłowym, ze szczególnym uwzględnieniem roli plastyka w przemyśle. Publikuje teksty z zakresu ochrony dziedzictwa materialnego, jak i niematerialnego. Interesują ją takie zagadnienia jak architektura wnętrz, rola zakładów przemysłowych w budowaniu społeczności miejskiej czy budowa środowiska artystycznego w okresie PRL. Uczestniczy w projektach badawczych związanych z kulturą i sztuką na Dolnym Śląsku. W 2017 roku była kuratorką wystawy Mózgi elektronowe. Elwro i jego plastycy. Natomiast w roku 2021/2022 wraz z Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza we Wrocławiu prowadziła projekt „Pafawag. 75-lecie” i opublikowała artykuł pt. „Nowa tożsamość”. Przyczynek do badań na przykładzie architektury Państwowej Fabryki Wagonów “Pafawag” we Wrocławiu (wyd. Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, 2022).
Magda Weber – artystka, graficzka, animatorka kultury. Od 2018 roku związana w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Zajmuje się rozwojem publiczności w Galerii Dizajn BWA Wrocław oraz pełni funkcję koordynatorki dostępności w BWA Wrocław. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu kierunków Mediacja Sztuki oraz Grafika. Tworzy głównie w technice linorytu. Inspiracji poszukuje w ludziach, ich historiach i emocjach. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Wrocławia. Od 2017 współtworzy projekt Printcard Wrocław- międzynarodowy projekt wymiany grafik. Brała udział w wielu międzynarodowych przeglądach grafiki artystycznej m.in. International Print Biennale Yerevan, Armenia, XIV Międzynarodowe Biennale Grafiki Współczesnej „Iosif Iser”, Ploieşti, Rumunia, VII Międzynarodowe Biennale Grafiki, Szeklerland, Rumunia, V International Miniprint Biennial, Laguna Paiva, Argentyna.