Mierzenie śladu – dyskusja o śladzie węglowym i kalkulatorach obliczeniowych
W ramach wystawy Dominiki Kulczyńskiej „Jak najmniej śladów” zapraszamy na spotkanie „Mierzenie śladu”, na którym obliczymy i ujawnimy jaki ślad węglowy pozostawia po sobie proces produkcji oraz organizacji wystawy sztuki współczesnej na przykładzie tej konkretnej ekspozycji.
Wystawa Jak najmniej śladów, dyskutując z kulturowo-społecznym mierzeniem wartości życia człowieka poprzez pozostawione przez niego ślady istnienia, postawiła sobie jednocześnie w obliczu kryzysu klimatycznego praktyczny cel. Było nim obliczenie i ujawnienie, na przykładzie tej konkretnej ekspozycji, jaki ślad węglowy pozostawia po sobie proces produkcji oraz organizacji wystawy sztuki współczesnej.
Podczas spotkania z artystką Dominiką Kulczyńską, „zieloną strażniczką” BWA Joanną Sokalską i reprezentantką Wrocławskiego Instytutu Kultury – Pauliną Maloy, porozmawiamy o wnioskach z poczynionych obserwacji. Dowiemy się, jaki system mierzenia przyjęły twórczynie wystawy, co udało się zmierzyć, a gdzie pojawiły się wyzwania, które z elementów produkcji i organizacji wystawy okazały się najbardziej emisyjne, jakimi rekomendacjami z tego doświadczenia mogłyby się podzielić z innymi praktykami/ praktyczkami kultury. Mierzenie śladu ekspozycji stanie się też punktem wyjścia do rozmowy o tym, w jaki sposób każdy i każda z nas może ograniczać negatywny wpływ na środowisko i jakimi narzędziami może się wspomagać – zarówno w codziennym życiu, jak i w realizacji działań kulturalnych.

Moderacja spotkania:
Ewa Chomicka – antropolożka kultury, polonistka, muzealniczka i kuratorka sztuki współczesnej. Kieruje Laboratorium Praktyk Muzealnych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, komórką̨ zajmującą się rozwojem współpracy między muzeum a artystami i artystkami współczesnymi, a także interdyscyplinarnych inicjatyw, łączących ze sobą sztukę współczesną, badania i aktywizm. Rozwija długofalowe projekty partycypacyjne, poszerza pole sztuki ze społecznością. Członkini Kolektywu Klimatycznego wypracowującego w 2019 roku manifest klimatyczny we współpracy z organizacją We Are Museums, członkini siostrzanych grup: Muzea dla Klimatu i Kultura dla Klimatu. Współautorka strony i przewodnika ekologicznego dla środowiska kultury: www.kulturadlaklimatu.pl.