Wydarzenie było
To już trzecie spotkanie wokół tematu dzikiej gliny. Tym razem naszą gościnią będzie Dominika Kulczyńska, a rozmawiać będziemy o rzemiośle. Na warsztacie spotkacie również współkuratora programu – Bartosza Brylewskiego.
Pierwsza ceramika powstała prawdopodobnie, kiedy to obiekt ulepiony z gliny przez przypadek znalazł się w ogniu. Ta przemiana skały ilastej w trwałą ceramikę jest podstawą rzemiosła sięgajacego tysięcy lat i proces ten wciąż pozostaje fascynujący. Tylko czy rzemiosło ceramiczne może działać w obecnej formie w dobie narastającego kryzysu ekologicznego?
Podczas trzeciego spotkania projektant i współkurator programu Dzika glina, Bartosz Brylewski opowie o kontekstach gliny wynikających z geologii, archeologii, a także etnografii. Przedstawi historie, które napotkał podczas swoich badań nad rzemiosłem i materiałem. W ramach wprowadzenia do warsztatu poznamy rodzaje oraz właściwości materiałów ceramicznych zebranych lokalnie oraz w różnych miejscach kraju.
W warsztatowej części praktycznej poznamy techniki tworzenia ceramiki inspirowane zasobami Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu oraz spotkamy się z artystką Dominiką Kulczyńską. To spekulatywny warsztat, w którym na rzemiosło ceramiczne spojrzymy od strony przeszłości, zestawiając ją ze współczesną perspektywą oraz przede wszystkim wyzwaniami jakie niesie przyszłość. Artystka Dominika Kulczyńska przedstawi własne spojrzenie na praktykę rzemieślniczą dzieląc się z uczestnikami swoją wiedzą na temat rzemiosła.
Warsztaty odbędą się w zamkniętej grupie ok. dziesięciu osób. Obowiązują zapisy.
kuratorki projektu: Mika Drozdowska i Bartosz Brylewski
koordynatorka: Anna Kwapisz
Dominika Kulczyńska – pracuje multimedialnie, z ceramiką i tkaniną. Współtwórczyni Spółdzielni Projektowej Zakwas, która skupia się wokół wzornictwa tworzonego w idei upcyklingu, eko i zero waste. Interesują ją tematy społeczne, które często porusza w swoich pracach. Dużą część uwagi skupia nie tylko na projektowaniu przedmiotu, ale też na projektowaniu procesów i zachowań ludzkich. Chciałaby, aby jej realizacje odpowiadały na ludzkie potrzeby lub o nich opowiadały.
Bartosz Brylewski – ukończył specjalizację Industrial Design na School of Form w Poznaniu w 2020 roku. Już wówczas jako asystent projektanta Fernando Laposse w Londynie poznawał zasady regeneracyjnego projektowania oraz wartość eksperymentalnego rzemiosła. Do szczególnych zainteresowań projektanta należy praca z ceramiką, dlatego w swoim projekcie dyplomowym badał lokalne naturalne materiały z wykorzystaniem tradycyjnych i eksperymentalnych metod pracy. Projekt był wystawiany w ramach Łódź Design Festiwal, Gdynia Design Days i Salone del Mobile w Mediolanie. Od 2022 roku rozwija ścieżkę zawodową podzieloną na autorską pracę z ceramiką oraz dydaktykę związaną z tematem dzikiej gliny i projektowania wernakularnego. Aktualnie razem z Miką Drozdowską kuratoruje program dzikiej gliny w galerii SIC! BWA Wrocław.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.