Nowe relacje ze słońcem. Wykład Michała Piaseckiego
W ramach wystawy Republika Słońca Scena Artystyczna 22. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy na wykład Michała Piaseckiego w galerii Studio. Prowadzący opowie o kulturowych wyobrażeniach energii słonecznej i wraz z nim przyjrzymy się słońcu jako spekulatywnej figurze myślenia o innej przyszłości.
Tego lata mapy pogody w Indiach i Pakistanie, a następnie w wielu krajach w Europie po raz kolejny wypełniły się intensywnie ciemnoczerwonym kolorem. Sezonowa fala upałów i towarzyszące jej susze oraz powodzie stanowią cykliczne brutalne wtargnięcie przyszłości ocieplonego klimatu. Doprowadzone do ekstremum stany termalne przypominają o tym, jak kruche są warunki niezbędne dla biologicznej egzystencji dużych ssaków – w tym, jak głęboko z nimi splecione jest ludzkie życie. Moment planetarnego kryzysu klimatycznego skłania do adaptowania się do nowych relacji ze słońcem i staje się przyczynkiem do ponownego namysłu nad nimi. Wystarczy spojrzeć na kilka wydanych ostatnio książek: „Solar politics” Oxany Timofeeva, „Solarities. Seeking Energy Justice” kolektywu After Oil Collective, „Media Hot and Cold” Nicole Starosielski, żeby zauważyć wzmożone zainteresowanie tą tematyką. Nawet jeśli wydają się one wychodzić z zupełnie innych założeń metodologicznych, to są jednak zaskakująco zgodne w uznaniu słońca i relacji z nim za centralne zagadnienie współczesności.

Prowadzący o wydarzeniu:
Podczas wykładu będę chciał przyjrzeć się słońcu jako spekulatywnej figurze myślenia o innej przyszłości. Obfitość słonecznego ciepła sprawiała, że widziano w nim potencjalne źródło energii, które mógłby zaspokoić nawet najbardziej wygórowane zapotrzebowanie ludzkości. Pobudzało to utopistyczną wyobraźnie do snucia „solarnych” projektów społecznych: inspirowanych szczodrością słońca typów relacji międzyludzkich i form ekonomicznych.
Przez długi czas jednak energia słoneczna miała wyłącznie status alternatywnego źródła przyszłości, które wymaga opracowania odpowiedniej technologii. U progu globalnej transformacji energetycznej odżyły rozważania dotyczące nadziei, możliwości i ograniczeń organizowania społeczeństw i gospodarek wokół energii słonecznej. Warto więc przyjrzeć się, jak historycznie poprzez projekty artystyczne, teoretyczne manifesty i pionierskie działania kształtowały się wyobrażenia czym może być energia słoneczna. I skonfrontować z tym, czym realnie się ona staje w procesie transformacji energetycznej.
Michał Piasecki – doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek Zakładu Filmu i Kultury Wizualnej w Instytutcie Kultury Polskiej UW. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół wizualnych aspektów ludzko-nie-ludzkich relacji, environmental media studies, energy humanities. Przygotowuje rozprawę doktorską o sposobach wizualizowania kryzysu klimatycznego, społecznym znaczeniu paliw kopalnych i koncepcjach sprawiedliwości klimatycznej. Obecnie pracuje nad artykułem o kulturowych wyobrażeniach energii słonecznej.
- produkcja i koordynacja: Cezary Wicher