Wydarzenie było
Ogrodnictwo na trudne czasy to dwudniowe warsztaty z permakultury. Podwórko KDM posłuży nam jako przestrzeń ćwiczeń z projektowania ogrodu społecznego opartego na założeniach i zasadach permakultury. Będziemy przyglądać się warunkom zastanym, liczyć, mierzyć, opracowywać i tworzyć projekt ogrodu.
Do jego stworzenia potrzebujemy inwentaryzacji, pomiarów oraz informacji zdobywanych stopniowo i na wiele różnych sposobów, a także uświadomienie sobie celów i metody ich osiągnięcia. Zobaczymy, gdzie jesteśmy. Nie będziemy sadzić roślin czy kopać w ziemi, nie będziemy jej podczas warsztatów przekształcać. Chcemy zbadać możliwości, poznać ukształtowanie terenu, które wspiera retencję wody, nasłonecznienie terenu i dopiero na tej podstawie ustalić, co można zrobić w takim miejscu. Marek Styczyński, który poprowadzi warsztaty podzieli się wiedzą wieloletniego praktyka i naukowca.
Na wykład i warsztaty zapraszamy wszystkich (nie potrzeba przygotowania ogrodniczego), a w szczególności zapraszamy mieszkanki i mieszkańców podwórka Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (KDM).
Sobota, 20.04, godz. 15.00-18.00
wykład i warsztaty, część 1
Wykład pt: Trzeba COŚ zrobić! Wprowadzenie do permakultury dla każdego, wszędzie i od zaraz – podstawy i praktyka permakultury (pionierzy, zasady, nurty, przykłady działań w duchu permakultury)
Warsztaty część 1 – spacer warsztatowy w podwórku KDM z elementami inwentaryzacji i projektowania. Wyznaczenie miejsc pod obiekty (body ogrodu społecznościowego, miejsce na kompostownik, miejsca do dosadzania trwałych roślin z ustaleniem gatunków, ew. pszczoły)
Niedziela, 21.04, godz. 11.00-14.00
warsztaty, część 2: Ogród społecznościowy – społeczność ogrodu
Warsztaty terenowe w podwórku KDM z elementami projektowania ogrodu marzeń, z obiegiem materii i energii dostarczającym zdrowia i przyjemności. Rozmowy, dyskusja, wyznaczenie minimum i maximum, ustalenie miejsc i kolejności działań. Podsumowanie warsztatów i działań.
Wydarzenie jest częścią programu publicznego Postęp a Sezony. Sezony to program publiczny, którego celem jest namysł nad strategiami życia w dobie kryzysu klimatycznego. Podczas różnorodnych spotkań wspólnie będziemy ćwiczyć adaptację do rzeczywistości, w której zmienność jest podstawową cechą sezonów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.