Wydarzenie było
W ramach cyklu Sezony zapraszamy na wiosenny spacer po okrajkach Lasu Rędzińskiego z Małgorzatą Piszczek i Marianem Piszczkiem. Podczas spaceru będziemy rozpoznawać, liczyć i porównywać gatunki roślin.
W BWA Wrocław inspirujemy się cyklicznością i przemianą sezonów przyrodniczych. Naszym zegarem, odmierzającym upływ czasu, są Wrocławskie Pola Irygacyjne – dawniej oczyszczalnia ścieków, a dziś obszar naturokultury. Miejsce, w którym to, co żywe, przenika się z reliktami działalności człowieka. W obliczu zmian klimatu obserwujemy jak zegar przyrodniczy ulega rozchwianiu. Nasze sezonowe spacery pomagają dostroić się do pór roku i czujnie obserwować przemiany otoczenia.
W miejscu, gdzie Pola Irygacyjne stykają się z Lasem Rędzińskim powstał ekoton – miejsce styku dwóch ekosystemów. To tam wybierzemy się na wiosenny spacer w ramach cyklu Sezony. Po okrajkach Lasu Rędzińskiego wędrować będziemy z Małgorzatą Piszczek i Mariuszem Piszczkiem.
Okrajki, czyli zbiorowiska krzewiaste na brzegu lasu, to ekotony – strefy przejściowe między ekosystemami, w tym przypadku lasu i łąki. Ekotony o naturalnym charakterze tworzą łagodne przejściowe strefy między sąsiadującymi ekosystemami.
Ekotony są bogate w gatunki. Występują tu rośliny, zwierzęta i grzyby gatunków typowych dla obu ekosystemów oraz swoiste tylko dla tych stref. Ekotony charakteryzują się wysoką dynamiką obiegu materii i silną konkurencją międzygatunkową. Inne przykłady ekotonów to miedze, brzegi wód, brzeg lodowca.
A okrajek? To las, który nie ma jeszcze własnego cienia. Światłolubne krzewy zagarniają łąkę i zamykają wnętrze lasu przed letnim upałem i suchym wiatrem. Najbardziej światłożądni z lasu, jak dzwonki, przesuwają się wraz z jego granicą, najbardziej cienioznośni z łąki, jak poziomki, uciekają w zarośla przed dominacją traw. Niektóre, jak tarniny i fiołki wonne, odnajdują się tylko tutaj, w wiecznej wędrówce za światłem.
Ekoton to rozmyta granica bez przygranicznej pustki, jaka towarzyszy ludzkim granicom. Ludzie unikają niebezpieczeństwa i konkurencji. Przyroda wchodzi w to całą sobą, dużo się tu dzieje. Ekoton to strefa raubritterów, śmiałków, uchodźców, wygnańców, outsiderów i ciernistych krzewów.
Idąc w kierunku Odry, rozpoczniemy roślinoliczenie, czyli: rozpoznawanie i liczenie gatunków roślin na wybranych powierzchniach badawczych na łące, w lesie, w okrajku / klasyfikację gatunków na leśne, łąkowe, typowo okrajkowe / porównywanie liczby gatunków na poszczególnych powierzchniach, porównanie cech morfologicznych roślin różnych siedlisk.
Wydarzenie jest częścią programu publicznego Postęp a Sezony. Sezony to program publiczny, którego celem jest namysł nad strategiami życia w dobie kryzysu klimatycznego. Podczas różnorodnych spotkań wspólnie będziemy ćwiczyć adaptację do rzeczywistości, w której zmienność jest podstawową cechą sezonów.
Program publiczny Postęp a Sezony dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Korzystając z tego serwisu, akceptujesz nasze pliki cookie i zgadzasz się z naszą polityką prywatności, w tym polityką plików cookie.